Štýl
Na čo nezabudnúť pri maľovaní bytu
WEBMAGAZIN.sk-OTS, 7. apríla 2022 12:07Ilustračné foto Foto: Monkey Business Images / Shutterstock.com
Preto sa oplatí vopred zvážiť spôsob prípravy priestoru, výber náradia, ale aj podmienky a spôsoby maliarskych prác. V článku vám poradíme, na čo nezabudnúť pri maľovaní bytu.Pripravte si správne náčinie
Veľmi dôležitým aspektom je nielen mať po ruke rebrík, ale je tiež dôležitý výber správnych valčekov a štetcov na maľovanie. Pri výbere štetcov venujte pozornosť typu štetín – prírodné sú vhodné na použitie rozpúšťadlových farieb, umelé – na maľovanie s vodou riediteľnými farbami. Pri výbere maliarskeho valčeka venujte pozornosť dĺžke štetín. Steny s vysokou drsnosťou vyžadujú štetiny s dĺžkou 20 mm, aby bolo možné náter nanášať aj vo väčších dutinách. Pre hladké steny stačí použiť valček 14-16 mm a pre strednú drsnosť 16-20 mm.
Špinavé valčeky a štetce majú za následok uschýnanie nevzhľadných žmolkov farby na stene. Aby ste tomu zabránili, omyte nástroj v teplej vode po každom maľovaní, najlepšie aj pred ním. Predĺžite tak ich životnosť a ušetríte peniaze. O náradie sa v čase medzi maľovaním oplatí starať. Štetce je možné zviazať gumičkou, aby sa nepoškodili štetiny, valčeky môžete jemne omotať páskou a dať ju dole tesne pred použitím, čím sa odstránia prípadné nečistoty, žmolky, omrvinky atď.
Zabezpečte povrchy v miestnosti
Škvrny od farby sa často odstraňujú veľmi ťažko. Než sa pustíte do maľovania, v prvom rade vyneste z izby nábytok. Potom vám nebude prekážať pri maľovaní a neušpiní sa. Ak jeho prenos nie je možný, je dôležité ho starostlivo obaliť maskovacou fóliou. Rovnako postupujte aj pri podlahe – celú jej plochu dôkladne prelepte. Myslite na to, že sa pri maľovaní stropu a stien môže ľahko zašpiniť. Nezabudnite tiež odmontovať alebo prelepiť akékoľvek prvky na stenách, ako sú kľučky, háčiky alebo kontakty.
Pripravte steny na maľovanie
Ak nie je povrch stien dostatočne pripravený, môžu po dokončení procesu maľby ľahko vznikať škvrny, pľuzgiere a tvoriť sa nevzhľadné úlomky farby. Oplatí sa skontrolovať, ako savý je povrch určený na maľovanie. V prípade pochybností o nutnosti základného náteru môžete urobiť nasledujúci test: povrch pretrite čistou a suchou rukou, ak zostane čistá, je to známka toho, že základný náter je možné vynechať. Ak je však na ruke sediment – stena by mala byť ošetrená základným náterom, pretože to znamená, že dostatočne neviaže.