Štýl

Múzeum slovenskej dediny priblížilo zber úrody a prípravy na zimu

"Súčasťou akcie boli i vystúpenia folkloristov a tvorivé dielne. "

TASR, 16. októbra 2023 11:08
Na snímke rôzne aktivity počas podujatia Keď sa zima opýta v Múzeu slovenskej dediny (MSD) v Martine v nedeľu 15. októbra 2023. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Zber, spracovanie a uskladnenie jesennej úrody spoznali v nedeľu návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na podujatí Keď sa zima opýta. Súčasťou akcie boli i vystúpenia folkloristov a tvorivé dielne.

"Návštevníci na podujatí videli program viacerých folklórnych súborov (FS), klasicky súbor z Dlhého Poľa, ktorý prišiel so svojou ľudovou hudbou a pečie vynikajúce 'zemnačne osušky' a návštevníci ich mohli ochutnať. Bol tu i súbor z Podhradia, ktorý rezal kapustu na zimnú kapustnicu," uviedol kurátor múzea Martin Cirbus.

Jesenné zvykoslovie podľa neho predviedol súbor zo Sklabine a pódiové vystúpenie kopania zemiakov skupina Hradisko z Vrútok. "Pripravili sme i tradičné ukážky orby pluhom na niekoľkých poliach, čo je veľmi vizuálne pekná vec. Nielen pre mladších návštevníkov to boli tvorivé dielne, kde si mohli vyskúšať vyrobiť výrobky z gaštanov alebo pečiatky zo zemiakov či jabĺk," dodal.

Komentáre