Štýl

Kultúra: Noc literatúry dostala virtuálnu podobu, potrvá do 22. mája

"Napriek pandémii nového koronavírusu a s ňou súvisiacim opatreniam sa v stredu začína Noc literatúry. V poradí 12. ročník tradičného jarného podujatia, ktoré približuje netradičným spôsobom súčasnú európsku literatúru prostredníctvom série verejných čítaní, dostal virtuálnu podobu."

TASR, 13. mája 2020 11:37
FOTO TASR – Dano Veselský Foto: TASR


Milovníci literatúry síce neabsolvujú prechádzku po zaujímavých miestach v meste, kde by naživo stretli svojich obľúbených hercov a herečky, ale podujatie môžu sledovať na sociálnych sieťach v premiére po častiach alebo z archívu ako celok. Tento rok sa predstaví desať kníh európskych autorov v podaní 13 interpretov.
Prvé video s načítanou ukážkou zverejnia organizátori o 19.00 h na facebookovej stránke Noc literatúry. Ukážku z knihy Ivany Dobrakovovej Matky a kamionisti, za ktorú autorka v roku 2019 získala Cenu Európskej únie za literatúru a bola s ňou aj vo finálovej päťke prestížnej slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera, prečíta Karin Olasová. Oceňovaná kniha prináša príbehy piatich žien, troch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú, a pritom zapadajú do seba, päť rozdielnych životných osudov odohrávajúcich sa v Bratislave a Turíne, v uliciach, domovoch, vzťahoch, telách, na internete.
Nasledujúcich deväť dní si vždy v rovnakú hodinu na rovnakom mieste bude možné nájsť nové video s ďalšou ukážkou. Desať kníh európskych autorov si priaznivci literatúry môžu vypočuť aj v podcastoch Rádia Devín.
Celoslovenská Noc literatúry potrvá do 22. mája. Podujatie pripravuje České centrum v Bratislave v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.
Herec František Kovár číta úryvok z diela Winfrieda Georga Sebalda Vysťahovalci počas Noci literatúry v Goetheho inštitúte v Bratislave 22. mája 2019. FOTO TASR - Dano Veselský Foto: TASR


Komentáre