Štýl

FS Ekonóm si 55. výročie založenia pripomína programom Svetlo

"Ekonóm patrí k folklórnej komunite v hlavnom meste, ktorej hnacou silou sú po desaťročia vysokoškoláci."

TASR, 19. februára 2025 20:28
Folklórny súbor Ekonóm. Foto: Folklórny súbor Ekonóm
Folklórny súbor Ekonóm uvedie reprízu programu Svetlo, ktorý vznikol pri príležitosti 55. výročia založenia súboru vlani v novembri. "Predstavuje svetlo v rôznych významoch, ktoré v živote ľudí nadobúda," uvádza súbor k podujatiu, ktoré je mozaikou tanca, spevu a hudobného materiálu tradičnej ľudovej kultúry nielen Slovenska. "Harmonicky sa v nej prelína rukopis viacerých súčasných autorov," dodáva jubilujúci Ekonóm k programu, ktorý predstaví 13. apríla v bratislavskom Stars auditoriu.

Dnes 55-ročný folklórny súbor je jedným z troch univerzitných súborov v Bratislave. Ekonóm patrí k folklórnej komunite v hlavnom meste, ktorej hnacou silou sú po desaťročia vysokoškoláci. Tí prišli kvôli štúdiu a často sa v hlavnom meste neskôr usadili, tvoria aj základ súboru. "Všetci naši členovia sú amatéri, doslova milovníci folklóru, ktorí popri štúdiu či práci vo voľnom čase rozvíjajú svoj umelecký talent. Či už vedia tancovať, hrať na tradičný hudobný nástroj alebo spievať, každý prinesie do súboru svoj odkaz a nájde si tu svoje miesto," poznamenáva FS.

V program Svetlo sa inšpiroval svetlom a významom, ktorý má pre ľudí. "Svetlo nie je len lampa. Svetlo je nádej, keď vychádza slnko, svetlo je oheň, ktorý nám dáva teplo, a láska je tiež svetlo, pod ktorým chceme stráviť večnosť," približuje Ekonóm podoby svetla, ktoré boli inšpiráciou pre výročný program, a ich myšlienka sa nesie celým predstavením.

Na tvorbe programu sa podieľalo umelecké vedenie súboru a hudobne prispeli aj niektorí jeho členovia. "Svetlo by však nebolo Svetlom bez externých umelcov," upozorňujú tvorcovia, ktorí si na tvorbu dievčenských chorovodov pozvali Libušu Bachratú. Tá hudobne spolupracovala s Jánom Kružliakom. "Ďalšou výraznou spoluprácou bola dvojica umelcov z VUS Ondráš z Brna - choreograf Jan Kysučan a hudobný skladateľ Pavel Koplík," dodáva súbor k predstaveniu, ktoré prekonáva hranice.

Ťažiskovú časť čerpá zo slovenského folklóru, ale vydáva sa aj za jeho hranice. Zo Slovenska ponúka napríklad dievčenské chorovody z Hontu, mužské tance z Podunajska, spevy z Gemera, melódie zo sklárskej dielne v Novohrade či párové tance zo Zámutova. Ekonóm avizuje, že v programe predstaví aj moravský folklór tancami z kopaníc na pomedzí. Divákov zavedie aj na územie dnešného Rumunska - zatancuje tance Rómov a poctu pôrodným babiciam.

Komentáre