Štýl

Recyklovanú módu podporuje Lýdia Eckhardt aj Babsy J. Heribanová

" Špecifická módna prehliadka predvedie modely vyrobené z PVC materiálov."

TASR, 27. septembra 2017 8:00
Na snímke módna návrhárka Lýdia Eckhardt. Foto: TASR/Michal Svítok
Módna návrhárka Lýdia Eckhardt sa opäť rozhodla podporiť Fashion show recyklovanej módy. Tento rok nad projektom dokonca prevzala patronát. Špecifická módna prehliadka predvedie, že krásne modely môžu vzniknúť aj z materiálov, o ktorých by sme to na prvý pohľad nepovedali. Tento rok návštevníci uvidia modely vyrobené z PVC materiálov. Organizátori zo združenia Resonance chcú poukázať aj na to, že na dne Tichého oceánu sa nachádza obrovská škvrna z plastov, šesťkrát väčšia ako Francúzsko, pritom sa tieto materiály dajú kreatívne využiť.

"Som šťastná, že aj na Slovensku vznikajú projekty, ktoré upozorňujú na alarmujúci stav našej planéty," hovorí Lýdia Eckhardt s tým, že aj v minulosti vnímala potrebu recyklácie a citlivejšieho vzťahu k prírode. Módnu návrhárku však najviac zasiahlo jej cestovanie a reálne poznanie života v iných krajinách: "Uvedomila som si, ako ťažko a za akých naozaj neľudských podmienok musia mnohí ľudia pracovať, aby nám splnili túžbu po módnosti a tiež uspokojili vrtochy módy. Viem, že nezmením celý svet, ale seba zmeniť môžem. Tlieskam nadšencom, ktorí pripravujú recyklované modely a možno práve touto formou silnejšie zasiahnu aj okolie," komentovala slovenská módna ikona svoju podporu projektu, do ktorého sa zapojili renomovaní aj začínajúci návrhári spoločne s vybranými študentmi stredných a vysokých škôl dizajnérskych odborov. Modely vyrobili špeciálne pre túto prehliadku.Ambasádorkou prehliadky recyklovanej módy je opäť Babsy Jagušák Heribanová, ktorá s dlhodobo angažuje v projektoch podporujúcich myšlienku slow fashion. "Málokto vie, že na svete už nie je len šesť kontinentov. Ten siedmy sa nachádza v Tichom oceáne a jeho rozmer bol pred pár rokmi šesťkrát väčší ako Francúzsko. Ide o obrovskú škvrnu z odpadkov a plastov, ktoré sa v dôsledku rôznych vplyvov doslova menia na plastovú polievku. Preto veľmi fandím značkám a projektom, ktoré na tento problém upozorňujú a snažia sa rôznymi kanálmi prispieť k riešeniu. Móda z PVC určite pomáha šíreniu osvety," vysvetľuje Jagušák Heribanová.

Vybrané modely si záujemcovia budú môcť na mieste zakúpiť v charitatívnej tichej dražbe. Výťažok pôjde na pomoc rodinám v núdzi. Podľa Zuzany Aichovej zo združenia Resonance bude z čoho vyberať. Predvádzať sa budú napríklad modely priekopníčky recyklovanej módy na Slovensku Márie Štranekovej, ďalej víťazky minuloročných Bratislavských módnych dní v projekte Nové tváre módnej scény Veroniky Kopálovej.

"Návrhárky Janky Polákovej, ktorá rada experimentuje s materiálmi, Martinky Marekovej Kuipers s jej značkou Bartinki, či Vivien Babicovej, ktorá buduje svoju značku v rámci Ateliéru dizajnu oděvů Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Františka Benčaťová, študentka vysokej školy umelecko-priemyslovej v Prahe, pripravila originálny plastový model, ktorý v sebe nesie symboliku apokalypsy spojenej s hazardným správaním človeka v prírode a návratom k primitívnemu a jednoduchému odevu," uzatvára Aichová.Na netradičnej módnej šou participujú aj študenti z SPŠ Svidník a Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Svoje modely predvedie aj študentka ŠÚV Josefa Vydru Martina Kociánová a študentka súkromnej školy dizajnu Laura Bezúchová. Denisa Bizoňová, tvoriaca pod značkou Zeydee, pripravila pre túto prehliadku kabelky a doplnky, ale i niekoľko modelov, ktoré dotvorila s návrhárkami Martinkou Kuipers a Laurou Bezúchovou. Návštevníci uvidia, aké efektné súčasti odevov môžu vzniknúť z plechových uzáverov.

Fashion show recyklovanej módy sa uskutoční 29. septembra v Rafinery Gallery v Bratislave so začiatkom o 19.30 h.

TASR informovala Eva Sládková, PR manažérka agentúry Propaganda House.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Svetové módne značky už nebudú využívať príliš vychudnuté modelky
Highlighty týždňa: Akademici vybrali slovenského kandidáta na Oscara
Kristína predstavila nový videoklip: Vznikal v historickej Bratislave
ROZHOVOR s textárom ĽUBOŠOM ZEMANOM: Hudba je zvláštne esperanto

Komentáre