Štýl

Dni majstrov ÚĽUV priblížia aj umenie zviazané z prírodných pletív

"Súčasťou Dní majstrov ÚĽUV, ktoré sa uskutočnia na Hviezdoslavovom i Rybnom námestí a tiež na Panskej ulici pred Bibianou v bratislavskom Starom Meste, budú aj tvorivé dielne školy remesiel"

TASR, 2. septembra 2023 11:41
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Tradície i súčasnosť ľudových remesiel predstavia počas víkendu (2. - 3. 9.) v bratislavskom Starom Meste Dni majstrov ÚĽUV. "Programová skladba podujatia Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) reflektuje aj významný míľnik - 20. výročie Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO," informovala projektová manažérka ÚĽUV Alena Pastorková.

Témou tohtoročného podujatia sú prírodné pletivá. "Na 33. ročníku festivalu nebude preto chýbať kreatívna zóna výrobcov pracujúcich s prírodnými pletivami a ukážky výroby zo slamy, šúpolia, z vŕbového prútia, pálky močiarnej, lubkov či borovicových korienkov," oznámila Pastorková.
Na archívnej snímke 27. ročník festivalu Dni majstrov ÚĽUV v uliciach Starého Mesta Bratislavy 2. septembra 2017.. Foto: TASR/Dano Veselský

Súčasťou Dní majstrov ÚĽUV, ktoré sa uskutočnia na Hviezdoslavovom i Rybnom námestí a tiež na Panskej ulici pred Bibianou v bratislavskom Starom Meste, budú aj tvorivé dielne školy remesiel. "Aktuálne sa Škola remesiel UĽUV uchádza o zápis do svetového Zoznamu dobrých praktík ochrany živého dedičstva UNESCO," pripomenula Pastorková. V čase trvania podujatia bude na Rybnom námestí umiestnená tiež výstava k 20. výročiu Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, prezentujúca 17 vybraných prvkov previazaných s remeselnými zručnosťami predkov, ktoré sú zapísané v zoznamoch nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.Komentáre