Štýl

Ateliér Ormandík a galéria Krása vesmírna budú vystavovať spoločne

"Manželia Marek Ormandík a Renata Ormandíková predstavia svoje diela na spoločnej výstave, návštevníci ich budú môcť vidieť v priestore stupavskej synagógy."

TASR/Webmagazin.sk, 6. júna 2022 14:52
Výtvarné diela Mareka Ormandíka majú výrazný drsný rukopis. Foto: Marek Ormandík

Do nádherného, spirituálneho priestoru stupavskej synagógy prinesie výtvarník Marek Ormandík svoje najobľúbenejšie obrazy, zo všetkých etáp svojej tvorby. Nebudú to iba maľby, ale aj kresby, sochy, objekty, knihy, platne. Vystaví viac ako dvesto diel. Synagóga sa na jeden mesiac stane jeho prechodným ateliérom. Prakticky denne tu budú vznikať nové expresívne diela. Súčasťou Ateliéru Ormandík bude aj niekoľko textilných objektov Renaty Ormandíkovej, symbolicky budú svojimi maľbami zastúpení tiež synovia Michal a Maxim. Sochou aj kresbami prispeje do výstavy i Marekov otec Milan Ormandík. Diela budú medzi sebou neustále obmieňané. Počas mesiaca sa v priestore synagógy vystrieda niekoľko muzikantov, blízkych priateľov, ktorí odohrajú svoje skladby počas komorných koncertov. Kto sa vyberie navštíviť túto živelnú výstavu, pravdepodobne uvidí maľovať Mareka priamo na mieste. Návštevníci výstavy, tak vlastne vojdú Ormandíkovi rovno do tvorivej "kuchyne". Ateliér Ormandík bude otvorený od utorka do soboty medzi 14:00 a 18:00.
Diela Mareka Ormandíka a Renády Ormandík budú môcť návštevníci vidieť v stupavskej synagóge od 7. júna do 7. júla 2022. Foto: Marek Ormandík

Diela Renaty Ormandíkovej, môžu okrem spoločnej stupavskej výstavy návštevníci vidieť, vo väčšom množstve, tiež v jej novootvorenej galérii Krása vesmírna na rovnomennej výstave. Na Mikulášskej ulici 29 v Bratislave vystaví Renata odevné doplnky, šperky a výtvarné objekty, ktoré sú tvorené mixom výtvarných techník, predovšetkým ale háčkovaním. Renata Ormandíková získala za svoje textilné sochy cenu Danubiany, na nedávnom medzinárodnom podujatí Textile Art of Today. Návštevníci si budú môcť Renatine diela pozrieť v galérii Krása vesmírna pondelky až piatky od 13.00 do 18.00 a soboty od 11.00 do 15.00.
Kolekcia Renáty Ormandík Havrany. Foto: Marek Ormandík

"Krása vesmírna je najkrajší a najmenší priestor a ateliér vo vesmíre. Je to kráľovstvo, v ktorom si plním svoje pracovné a tvorivé sny. Každý deň sa teším, že tento svet mám," hovorí Renata Ormandík

MAREK ORMANDÍK - Venuje sa maľbe, kresbe, soche a ilustrácii.
Ormandík (podľa Petra Milčáka) je maliar so zreteľne rozoznateľným, osobitým expresívnym rukopisom. V mnohých dielach vychádza z kultúrne a hodnotovo podstatných biblických a mytologických tém. Jeho účasť na týchto témach a aktuálny čas prežívania sa zásadne projektujú do ich uchopenia a vedú neraz k hyperbolizujúcemu a ironizujúcemu vyjadreniu.

RENATA ORMANDÍK - Venuje sa tvorbe sochárskych objektov, šperkov a módnych doplnkov.
Pripravila samostatné módne prehliadky, podieľala sa na sérii módnych šou „Móda Bratislava“. Realizovala sa ako kostýmová výtvarníčka divadelných predstavení pre divadlo GunaGU. V roku 2004 vytvorila kostýmy k slovenskému filmu O dve slabiky pozadu. Ako kostýmová výtvarníčka spolupracovala na výrobe desiatok reklamných spotov.
Diela Renáty Ormandíkovej z ateliéru Krása vesmírna. Foto: Marek Ormandík

Komentáre