Hudba a film

Vo veku 95 rokov zomrela herečka Dalma Špitzerová

"Prežila holokaust a zapojila sa do protinacistického odboja. Po vojne sa stala divadelnou herečkou, neskôr pracovala ako asistentka réžie. "

TASR/Webmagazin.sk, 22. januára 2021 12:43
Foto: TASR Martin Baumann

Vo veku 95 rokov zomrela v noci na štvrtok divadelná herečka Dalma Špitzerová, ktorá prežila holokaust a zapojila sa do protinacistického odboja. Pohreb bude v nedeľu (24. 1.) na ortodoxnom cintoríne v Bratislave. Na sociálnej sieti o tom informoval jej vnuk Michael Szatmary.

Dalma Špitzerová sa narodila v roku 1925 do židovskej rodiny. Keď sa v roku 1942 začali transporty do pracovných a koncentračných táborov, jej otec ju spolu s jej sestrami poslal do Maďarska. Neskôr sa dostala do internačného tábora v Užhorode a následne do zberného tábora v Novákoch. V tábore hrávala nielen divadlo, ale zapojila sa aj do podzemného hnutia.
Na archívnej snímke pani Dalma Špitzerová preberá Rad Ľudovíta Štúra II. triedy z rúk prezidenta SR Andreja Kisku. Foto: TASR/Martin Baumann

Po vypuknutí Slovenského národného povstania utiekla do Banskej Bystrice, kde sa pripojila k povstalcom. Po vojne sa stala divadelnou herečkou, neskôr pracovala ako asistentka réžie. Po Nežnej revolúcii vyučovala súkromne herectvo.

V roku 2016 jej vtedajší prezident SR Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd. V roku 2019 dostala od občianskeho združenia Post Bellum Cenu Pamäti národa.

Komentáre