Hudba a film

Online Živé umenie za dva mesiace ponúklo vyše sto predstavení

"Projekt rezortu kultúry odštartoval na začiatku novembra minulého roka inscenáciou Petra Karvaša Polnočná omša. "

TASR, 18. januára 2021 10:33
V hre Petra Karvaša o postojoch ľudí k udalostiam konca druhej svetovej vojny videli diváci v živom online prenose z novej budovy SND Emila Horvátha, Annu Javorkovú, Milana Ondríka, Dana Heribana, Petru Vajdovú, Richarda Stankeho a ďalších. Réžia Lukáš Brutovský. Foto: Facebook činohra SND

V projekte Online Živé umenie, ponúkajúcom divadelné predstavenia a vystúpenia štátnych umeleckých scén, sa počas necelých dvoch mesiacov podarilo odohrať viac než sto online predstavení. Počet lístkov pre divákov, ktorí si dopriali umelecký zážitok prostredníctvom webu, prekročil 7900. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Projekt rezortu odštartoval na začiatku novembra minulého roka inscenáciou Petra Karvaša Polnočná omša. Drámu vysielali naživo zo Štúdia Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. "Performance sledovalo online viac ako 900 divákov, teda päťkrát viac, ako by mohlo sedieť pramo v 160-miestnom Štúdiu SND," uviedlo ministerstvo.

Online živé umenie pokračuje aj v novom roku. Až do konca januára má takmer denne v programe programe divadelné a operné predstavenia, ktoré môžu návštevníci po zakúpení vstupenky sledovať cez lifestream doma.

Štátne divadlo Košice uvedie dnes (v pondelok 18. 1.) Dámu s kaméliami, Štátna opera v Banskej Bystrici má zajtra na programe Poctu Lehárovi. Ďalšie streamované predstavenia uvedú aj Slovenské národné divadlo, či umelecký súbor Ifjú Szívek.

Medzi zapojenými inštitúciami sú divadelné, hudobné a tanečné scény zriaďované ministerstvom – SND, Štátne divadlo Košice, Divadlo Nová scéna, Štátny komorný orchester Žilina a Štátna opera Banská Bystrica, Ifjú Szivek či Umelecký súbor Lúčnica.

Komentáre