Hudba a film

VIDEO: Ľudia sa v Prahe lúčili so slovenským hudobníkom V. Patejdlom

"Na úvod rozlúčky zaznela pieseň Voda, čo ma drží nad vodou v podaní českého huslistu Pavla Šporcla a skladbu Trištvrte na jeseň zaspievajú Andrea Zimányiová a Zuzana Gamboa v gitarovom sprievode Juraja Buriana. "

TASR, 31. augusta 2023 9:46
Na snímke členovia skupiny Elán Jožo Ráž (tretí sprava) a Ján Baláž (druhý sprava) prichádzajú na poslednú rozlúčku s hudobníkom Vašom Patejdlom do Baziliky Nanebovzatia Panny Márie 30. augusta 2023 v Prahe. Foto: TASR - Barbora Vizváryová
Praha 30. augusta (TASR) - V Bazilike Nanebovzatia Panny Márie na Strahovskom nádvorí v Prahe sa začala posledná rozlúčka so slovenským spevákom, hudobníkom, skladateľom, hudobným producentom a dlhoročným členom skupiny Elán Vašom Patejdlom. Okrem rodiny a priateľov sa s ním prišli rozlúčiť aj kolegovia z umeleckého života a desiatky fanúšikov, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Na úvod rozlúčky zaznela pieseň Voda, čo ma drží nad vodou v podaní českého huslistu Pavla Šporcla a skladbu Trištvrte na jeseň zaspievajú Andrea Zimányiová a Zuzana Gamboa v gitarovom sprievode Juraja Buriana. Smútočným hosťom sa má prihovoriť český producent, scenárista a moderátor Martin Hrdinka a tiež člen skupiny Elán Ján Baláž.

Fanúšikovia, ktorí nemohli prísť na pohreb, sa budú môcť so slovenským hudobníkom rozlúčiť formou podpisu do kondolenčnej knihy v Divadle Kalich. Po smútočnom obrade ju presunú do divadelnej pokladnice, kde bude pre záujemcov k dispozícii od 1. do 9. septembra, uviedlo divadlo na sociálnej sieti.

Spevák a hudobník Vašo Patejdl zomrel v sobotu 19. augusta po ťažkej chorobe vo veku 68 rokov. Bol skladateľom, aranžérom, hudobným producentom, dlhoročným členom skupiny Elán a hráčom na klávesové nástroje. V uplynulých troch dekádach spolupracoval s desiatkami osobností slovenskej a českej populárnej hudby. Je autorom mnohých hitov, viacerých muzikálov, filmových soundtrackov či scénickej hudby. Za svoje skladby získal viacero ocenení.
Na snímke verejnosť sleduje pohreb hudobníka Vaša Patejdla pred Bazilikou Nanebovzatia Panny Márie v Prahe v stredu 30. augusta 2023 Foto: TASR - Barbora Vizváryová


S Vašom odišiel kus Elánu, uviedol na poslednej rozlúčke Jožo RážS Vašom odišiel kus Elánu, ale v Eláne zase s nami navždy zostane kus Vaša. Na poslednej rozlúčke hudobníka Vaša Patejdla v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie na pražskom Strahove to v stredu uviedol spevák skupiny Elán Jožo Ráž, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"A jedno je podstatné, Vašo. Elán je večný a ty si večný s ním," dodal. Jeho dlhoročný kolega a člen skupiny Elán Ján Baláž uviedol, že slovami nie je možné vyjadriť momentálne pocity. "S Vašom sme prežili krásne a mnohoročné spoločenstvo v súkromnom i umeleckom živote," zdôraznil.

Smútočným hosťom sa prihovoril prostredníctvom nahrávky aj český producent, scenárista a moderátor Martin Hrdinka, ktorý je spoluautorom muzikálu Jack Rozparovač. "Spomíname na to najlepšie a najkrajšie, čo sme s Tebou zažili a je toho dosť. Sme tu všetci, ktorí akýmkoľvek spôsobom prešli tvojím životom...A, že nás nie je málo," konštatoval. Patejdla označil za "najväčšieho melodika na svete". "Tvoja hudba s nami zostane navždy...Ďakujeme Vašo, šťastnú cestu," uzavrel Hrdinka.Posledná rozlúčka v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie na pražskom Strahove začala piesňou Voda, čo ma drží nad vodou v podaní českého huslistu Pavla Šporcla. Počas omše zaznela aj skladba Trištvrte na jeseň, ktorú v gitarovom sprievode Juraja Buriana zaspievali Andrea Zimányiová a Zuzana Gamboa.

So slovenským spevákom, hudobníkom, skladateľom, hudobným producentom a dlhoročným členom skupiny Elán sa okrem rodiny a priateľov prišli rozlúčiť i kolegovia z umeleckého života. Poslednej rozlúčky sa zúčastnili napríklad členovia skupiny Elán, speváčky Beáta Dubasová, Sisa Sklovská a slovenský choreograf a režisér Ján Ďurovčík. Z českých kolegov sa prišli rozlúčiť s Vašom Patejdlom frontman skupiny Olympic Petr Janda a český spevák Petr Kolář. Vzdať hold mu prišli aj desiatky fanúšikov, ktorí mohli sledovať prenos z rozlúčky priamo pred bazilikou.

Patejdlovi priaznivci, ktorí nemohli prísť na pohreb, sa budú môcť so slovenským hudobníkom rozlúčiť formou podpisu do kondolenčnej knihy v Divadle Kalich. Od 1. do 9. septembra bude pre záujemcov k dispozícii v divadelnej pokladnici, uviedlo Divadlo Kalich na Facebooku.

Spevák a hudobník Vašo Patejdl zomrel v sobotu 19. augusta po ťažkej chorobe vo veku 68 rokov. Bol skladateľom, aranžérom, hudobným producentom, dlhoročným členom skupiny Elán a hráčom na klávesové nástroje. V uplynulých troch dekádach spolupracoval s desiatkami osobností slovenskej a českej populárnej hudby. Je autorom mnohých hitov, viacerých muzikálov, filmových soundtrackov či scénickej hudby. Za svoje skladby získal viacero ocenení.


(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)Komentáre