Hudba a film

V SND sa predstaví Balet Štátneho divadla Košice s inscenáciou Nureyev

"Životný príbeh Rudolfa Nurejeva (1938 – 1993) oživil a preniesol do scénických obrazov Ondrej Šoth. "

TASR, 19. januára 2023 11:19
Na snímke zľava dočasne poverený generálny riaditeľ SND Jozef Švolík, generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice Ondrej Šoth, dramaturgička Zuzana Mistríková, riaditeľka Baletu SND Nina Poláková, dlhoročný prvý sólista Viedenského štátneho baletu a hlavný predstaviteľ Nurejeva Roman Lazík počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla a hosťujúceho Baletu ŠDKE k uvedeniu tanečnej inscenácie životného príbehu Rudolfa Nurejeva 18. januára 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Inscenáciu Nureyev uvedie 4. februára v Slovenskom národnom divadle (SND) Balet Štátneho divadla Košice. V hlavnej úlohe príbehu o legendárnom tanečníkovi a choreografovi, ktorý "zmenil nazeranie na mužský klasický balet a zaujal svojou túžbou po slobode", sa predstaví Roman Lazík.

Životný príbeh Rudolfa Nurejeva (1938 – 1993) oživil a preniesol do scénických obrazov Ondrej Šoth. "Chcem vypovedať o tom, že každý talentovaný človek, ktorý nemá politickú alebo umeleckú slobodu, musí emigrovať a je vykorenený zo života," povedal v stredu na tlačovej konferencii pre TASR Šoth k príbehu o neslobode. "O tom, že slobodu si treba vždy vybojovať, aj za cenu obetí," hovorí autor choreograficko-režijnej koncepcie inscenácie, ktorou vzdáva hold tanečnému umeniu. "A Nurejevovi ako osobnosti, ktorá rozvinula mužský tanec. Jeho tanečnou interpretáciou a následne choreografickou tvorbou sa totiž začal obrovský rozvoj mužskej techniky a estetiky tanca."Diváci uvidia predstavenie o človeku, ktorý mal veľmi ťažké detstvo. "Ťažkým spôsobom života dospel do svetovej slávy, kde čím je starší, tým viac a viac je sám, až na konci umiera sám, ešte aj okradnutý najbližšou rodinou a ponížený spoločnosťou. Zomiera sám v svojej genialite, a zanechal veľký odkaz tanečnému umeniu," poznamenal Šoth.

"Inscenácia je postavená na postave starého umierajúceho tanečníka, ktorý si spomína na najdôležitejšie okamihy života a na najdôležitejších ľudí, ktorí v jeho živote zohrali dôležitú rolu," priblížila Zuzana Mistríková, dramaturgička a spoluautorka diela, ktoré "reflektuje nielen kariéru, ale odhaľuje aj dušu umelca".

Postavu Nurejeva špeciálne pre SND naštudoval Roman Lazík, dlhoročný prvý sólista Viedenského štátneho baletu. "Stále sa nachádzam v procese učenia tohto baletu, prvýkrát som ho videl v decembri. Celý baletný príbeh prebiehal ako film, bolo ťažké pre mňa ho aj zastaviť a učiť sa kroky, pretože to naozaj nie je o pohybe, ale o pocitoch, je to veľmi hlboká téma, ktorá ma zaujala," priznal Lazík, ktorý chcel vlani ukončiť aktívnu kariéru. Oslovila ho však ponuka stvárniť Nureyeva v baletnej freske, ktorú označil za veľmi hlboké dielo.Nureyev Štátneho divadla Košice v SND otvára výmennú spoluprácu baletných predstavení medzi divadlami. Ako informovala riaditeľka Baletu SND Nina Poláková, baletný súbor našej prvej scény sa v apríli predstaví v Košiciach. "V jeden večer uvedie tri balety premiérované v minulom roku, balet TWO od Lukáša Timuľaka, ktorý bol uvedený vo veľmi úspešnom večere Fashion Ballet '22, ďalej to bude balet Murmuration od Edwaarda Lianga a Entropy od Craiga Davidsona," uzavrela.

Komentáre