Hudba a film

DPOH sa stalo prvou mestskou divadelnou scénou Bratislavy

"Po sedemmesačnej prestávke sa pre verejnosť opäť otvorilo 11. januára pôvodnou inscenáciou autorky Lucie Ditte, Kopny! Buchny! Ric!. "

TASR, 12. januára 2023 11:56
Po sedemmesačnej prestávke privítalo Divadlo P. O. Hviezdoslava prvých divákov. Foto: Katarína Bubeníková

Po sedemmesačnej prestávke, počas ktorej prechádzalo organizačnou zmenou, sa pre verejnosť opäť otvorilo Divadlo P.O. Hviezdoslava pôvodnou inscenáciou autorky Lucie Ditte, Kopny! Buchny! Ric!. V novej dramaturgii nadviaže na program svojich pôvodných inscenácií, spolu s novými, ktoré uvedie počas najbližších sezón.

Budovu Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, ktorá je historickou budovou s unikátnou divadelnou technológiou a je zaradená medzi národné kultúrne pamiatky, malo od roku 2010 na základe uznesenia Mestského zastupiteľstva Bratislavy v prenájme Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. V máji 2022 schválili mestskí poslanci na svojom zastupiteľstve založenie Divadla Pavla Országha Hviezdoslava ako neziskovej organizácie mesta. Týmto rozhodnutím získala Bratislava mestskú činohernú scénu, ktorá bude plnohodnotne fungovať ako samostatná organizácia s perspektívou vlastného divadelného súboru.
Scéna z predstavenia Kopny. Buchny. Ric! počas znovuotvorenia bratislavského DPOH. Foto: Katarína Bubeníková


„Teším sa, že 11. januára začína nová divadelná sezóna nového mestského divadla. Divadla Pavla Országha Hviezdoslava. Bratislava má konečne vlastné mestské divadlo. Je to dôležité nie len pre kvalitu tohto divadla, ale aj pre kultúru v Bratislave. Každé nové divadlo je len plus a väčšia možnosť pre ľudí, najmä v dnešných časoch sa spoločne stretávať pri kultúrnom, či akomkoľvek evente,“
hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Riaditeľkou divadla je Valeria Schulczová a umeleckým šéfom Gejza Dezorz. Správnu radu neziskovej organizácie zastupujú: Jana Burianová, Gábor Grendel, Zuzana Hekel, Silvia Hroncová, Juraj Johanides, Miriam Kičiňová a Matúš Lupták.

„Je dôležité, aby mestá mali svoje divadlá. Je ešte dôležitejšie, aby hlavné mestá mali svoje divadlá. Pretože hlavné mestá sa stávajú domovom, aspoň dočasným, občanov z celej krajiny. A možno raz i z iných krajín. A tieto divadlá majú svojich divákov kultivovať a scitlivovať a dávať im nádej, že svet tak, ako ho vidia oni, vníma aj niekto iný. Že aj oni majú svoje miesto, kde sa môžu rovnako slobodne zasmiať aj si poplakať. Nahnevať sa i zamyslieť. Zdieľať hodnoty. Miesto pre mestskú kultúru. Aj Bratislava má konečne to svoje. Divadlo. Miesto, o ktorom jeho divák možno zatiaľ nevie. Ale my ho čakáme a chceme si ho vážiť a rešpektovať ho. Dobrodružstvo stretnutia, spoločného zážitku a výzva hľadania“, hovorí riaditeľka DPOH Valeria Schulczová.
Scéna z oceňovaného predstavenia Krása nevídaná, ktoré bolo režisérskym debutom herečky Zuzany Fialovej. Foto: DPOH

Prvou premiérou Divadla Pavla Országha Hviezdoslava, bude 31. januára autorská inscenácia FANTOMAS v réžii Valerie Schulczovej, ktorá je zároveň aj poslednou časťou trilógie z úspešného a oceňovaného projektu Generácia Z. Jej prvé časti Sused, ktorého nechcem a Krása nevídaná uviedlo divadlo v rokoch 2021 a 2022. Trilógia vznikla v rámci Projektu tolerancie, ktorý je zameraný na mladých divákov a otvára témy tolerancie, inakosti, jej rešpektovania či nenávisti, vnímania ženskej krásy, jej hodnotenia médiami a spoločnosťou, tiež tému vplyvu sociálnych médií, internetu, dezinformácií a hoaxov ovplyvňujúcich mladých ľudí.

Komentáre