Hudba a film

Študenti sa môžu prihlásiť do 57. ročníka Akademického Prešova

"Súťažne sa môžu AP zúčastniť všetci študenti slovenských vysokých škôl a výberovo aj stredoškolskí študenti so zameraním na tvorivý umelecký experiment."

TASR, 7. decembra 2022 13:45
Na snímke predstavenie Fuj, baba Femina! študentského divadelného súboru UNIS UMB Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na 53. ročníku súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Akademický Prešov 2019 v Prešove 23. apríla 2019. Foto: TASR Milan Kapusta

Študenti vysokých škôl sa môžu prihlásiť do súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Akademický Prešov (AP). Súťažiť sa bude v štyroch kategóriách - pôvodná literárna tvorba - poézia, próza a esej, študentské divadlá, umelecký preklad a mediálne umenie: film. Súťaž sa uskutoční od 24. apríla do 27. apríla 2023.

V kategórii pôvodná literárna tvorba - poézia, próza a esej sa prijímajú ucelené texty, prípadne úryvky z dosiaľ nepublikovaných rozsiahlejších prác, výlučne v slovenskom jazyku, bez tematického a žánrového obmedzenia. "Rukopisy príspevkov v troch exemplároch je potrebné odovzdať na organizačnom štábe Akademického Prešova alebo poslať mailom na martasouckova@gmail.com najneskôr do 14. apríla 2023," uviedol riaditeľ podujatia Karol Horák s tým, že súčasťou podujatia sú odborné semináre, individuálne rozbory a hodnotenia.

Súťažná kategória študentské divadlá podľa Horáka poskytuje priestor pre realizáciu divadelnej kreativity vysokoškolákov v širokom žánrovom spektre. Súbory by mali tvoriť minimálne z polovice vysokoškoláci študujúci na slovenských vysokých školách. Ak dĺžka predstavenia presahuje 60 minút, je potrebná konzultácia s organizačným štábom. Súťažiaci zašlú svoje prihlášky na organizačný štáb alebo mailom na miron.pukan@gmail.com do 31. marca 2023. Subkategóriou sú inojazyčné divadelné inscenácie slovenských vysokoškolákov. Súčasťou festivalu sú individuálne rozbory a hodnotenia renomovaných teatrológov a divadelných kritikov, ako aj tvorivé dielne.
Na snímke v strede spoluzakladateľ Akademického Prešova profesor Karol Horák na stretnutí s členmi Študentského divadla Prešovskej univerzity Foto: TASR Milan Kapusta

Čo sa týka umeleckého prekladu, účastník súťaže v translácii zašle preklad uceleného umeleckého textu, nie úryvku z románu, novely a podobne v troch exemplároch – próza maximálne desať strán, poézia 100 veršov, najneskôr do 14. apríla 2023 na jakub.soucek@unipo.sk. Súťaží sa v preklade z anglického, nemeckého, francúzskeho, poľského a ruského jazyka do slovenčiny. Súčasťou podujatia sú individuálne hodnotenia preložených textov členmi poroty.

Súťažná kategória mediálne umenie: film má prezentovať filmovú tvorbu s aktuálnou témou zo života súčasnej mladej generácie. "Malo by ísť o amatérsky film s rozsahom približne 15 minút a jeho autormi by mali byť predovšetkým študenti odboru masmediálnej komunikácie. Súťažiaci zašlú svoje filmové diela v digitálnej podobe na adresu organizačného štábu alebo na lenka.regrutova@unipo.sk do 14. apríla 2023," povedal Horák.

Súťažne sa môžu AP zúčastniť všetci študenti slovenských vysokých škôl a výberovo aj stredoškolskí študenti so zameraním na tvorivý umelecký experiment. Súťaže sa konajú najmä v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity v Prešove, v Divadle Alexandra Duchnoviča a v Divadle Jonáša Záborského. Hosťami festivalu budú domáce a zahraničné profesionálne a amatérske súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín. Prihlášky nájdu záujemcovia na webovej stránke AP www.ap.unipo.sk.

Súťaž vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Rektorát Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov, Fond na podporu umenia a občianske združenie AP.Komentáre