Hudba a film

Umelcov potrebujeme. A oni teraz potrebujú našu podporu

"Umenie a kultúra nie sú zbytočnou kratochvíľou. Zásadne formujú charakter a úroveň spoločnosti. Spoluvytvárali národnú históriu a ovplyvňujú našu budúcnosť."

Webmagazin.sk, 17. augusta 2020 16:59
Ilustračné foto. Foto: TASR Jaroslav Novák

Oblasť kultúry patrí medzi tie, ktoré opatrenia súvisiace s koronavírusom postihli medzi prvými a najviac. Desaťtisíce ľudí, ktorí bežne organizujú, tvoria a zabezpečujú stovky verejných kultúrnych podujatí, boli celé mesiace bez práce, príjmu a štátnej podpory. Nejde pritom len o samotných umelcov, ktorí sú takpovediac na očiach a na pódiu. Obmedzenia postihli desiatky ďalších profesií - technikov, zvukárov, osvetľovačov, maskérov, organizátorov, promotérov, eventové a bezpečnostné agentúry i ďalších. Tisícky ľudí prišli o prácu a ocitli sa vo finančnej a existenčnej tiesni, bez vyhliadky na zlepšenie, či účinnú pomoc od štátu. Združenia a asociácie zastrešujúce profesie v umení a zábavnom priemysle vydali k aktuálnej situácii v kultúre spoločné vyhlásenie. Prinášame jeho celé znenie.

Vyhlásenie asociácií a združení nezriaďovanej kultúry na Slovensku k aktuálnej situácii v kultúreBratislava 17.8.2020
"Od vypuknutia pandémie COVID-19 v marci 2020 je opatreniami a obmedzením činnosti najviac postihnutým odvetvím nášho hospodárstva kultúra a inštitúcie, ktoré zabezpečujú jej fungovanie a rozvoj vrátane ich zamestnancov. S pochopením sme prijali všetky opatrenia súvisiace s touto situáciou a aj bez reálnej a cielenej pomoci od štátu sme sa snažili rokovaniami na rôznych úrovniach vysvetľovať špecifickosť našej práce, ktorú vykonávame a dohodnúť reálne možnosti pomoci, alebo uvoľnenia opatrení.

Negatívna kampaň a varovania kompetentných zástupcov štátnych úradov prostredníctvom médií, ako aj obmedzenia v počte účastníkov spôsobili prepad našej činnosti o viac ako dve tretiny, napriek tomu, že sme sa snažili a snažíme dodržiavať všetky nariadené opatrenia.

V súčasnej situácii a po zverejnení pripravovaných opatrení, ktoré boli uvedené na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího 13.8.2020, považujeme prístup kompetentných orgánov k nášmu odvetviu za diskriminačný. Požadujeme jednoznačný postoj vlády SR ku neštátnej kultúre a naplnenie sľubov, ktoré nám boli dané na rokovaniach.

Doterajšie neriešenie situácie zo strany štátu je pre neštátnu kultúru likvidačné a treba si uvedomiť, že kultúra nie sú len známe tváre z obrazoviek, ale je to množstvo profesií, ktoré zabezpečujú chod a realizáciu kultúrnych podujatí. Strata týchto profesií, ako aj úbytok priestorov pre nezávislú kultúru v regiónoch sa v budúcnosti bude len ťažko nahrádzať a spôsobí tak devastáciu už aj tak poddimenzovanej kultúry na Slovensku.

V piatok 14.8. zverejnená pomoc ministerky kultúry Natálie Milanovej v podobe grantov cez Fond na podporu umenia vo výške 11 miliónov eur vôbec nerieši našu situáciu. Vytvára len možnosť pre malý zlomok umelcov uchádzať sa o peniaze na projekty. Ministerstvo kultúry nás ako nezriaďovanú neštátnu kultúrnu obec nechalo už 5 mesiacov napospas situácii, napriek viacerým stretnutiam a urgenciám.

Na záver by sme chceli zdôrazniť, že sme pracujúci ľudia s tými istými problémami a platíme rovnaké dane a odvody ako väčšina obyvateľstva, len pracujeme v špecifickom odvetví. V tejto epidemiologickej situácii nie je možné kultúru naštartovať ihneď ani po čiastočnom uvoľnení opatrení. Bez reálnej systémovej pomoci utrpí zásadné škody, ktoré budú v konečnom dôsledku pre spoločnosť drahšie ako rýchla systémová pomoc v súčasnosti. "

Podpísané organizácie:
Hudobná Únia Slovenska
Asociácia Hudobných Klubov Slovenska
Združenie promotérov a festivalov Slovenska
Asociácia Kultúrnych Inštitúcií Slovenska
BTL Komunikačná asociácia
Klub nezávislých divadiel ADT

Komentáre