Hudba a film

Tri albumy Petra Nagya vychádzajú v reedícii

"Piaty štúdiový album Nagya Šachy robia človeka vyšiel v roku 1989 krátko po jeho dvoch špeciálnych projektoch Peter, Vašo a Beáta deťom a koncertný unplugged album Peter Nagy v Štúdiu S."

TASR, 4. marca 2024 13:12
Na archívnej snímke spevák Peter Nagy. Foto: TASR Martin Baumann


Minulý rok v októbri vyšli vo vydavateľstve Opus reedície piatich albumov
- Chráň svoje bláznovstvá, Mne sa neschováš, Myslíš na to, na čo ja?, Ale a Peter Nagy v Štúdiu S speváka, hudobného skladateľa, textára, producenta a fotografa Petra Nagya. V týchto dňoch sa edícia rozširuje o ďalšie tri tituly - Šachy robia človeka, Finta a 008. TASR o tom informovala PR manažérka Renáta Tomášová.

"Som rád, že aj tieto tri albumy sa 'znova narodia'. Veľa fanúšikov sa ma posledné roky pýta, či sa nedajú zohnať. Pravdou je, že v dobe keď vychádzali na CD v 90. rokoch, boli tieto hudobné nosiče extrémne drahé a navyše vychádzali v malých obmedzených nákladoch. Preto dnes majú ľudia šancu si ich znova kúpiť. Bonusom je, že album Peter Nagy 008 nikdy doteraz nevyšiel na vinyle. Pochádza totiž z obdobia, kedy končila výroba klasických LP. Ale dnes zvíťazila nostalgia a jemnosť analógových gramofónov. Ak máte radi pieseň Až sa znova narodím, tak pri tejto trojici LP aj CD to platí stopercentne,"
hovorí Nagy.


Piaty štúdiový album Nagya Šachy robia človeka vyšiel v roku 1989 krátko po jeho dvoch špeciálnych projektoch Peter, Vašo a Beáta deťom a koncertný unplugged album Peter Nagy v Štúdiu S. Z tohto albumu sú piesne Korálky od Natálky či Lenivý august. Dominantným je hit Aj tak sme frajeri.


V roku 1990 vyšiel šiesty štúdiový album Finta. Aj tu dokázal spevák skĺbiť výrazné hitové piesne Pieseň za korunu, Chlapci z lampárne, Máš čo máš s hlbšími nadčasovými skladbami, medzi nimi Zachráňte ľudí pred ľuďmi ši Stará pravda.


Z roku 1996 je album 008. Priniesol zaujímavý posun k americkej exotike, o čom svedčia nielen názvy niektorých piesní - Waikiki Raga, Bahama Conga, Route 66, ale aj celkové hudobno-výrazové stvárnenie jednotlivých piesní. Zaujme aj tradične nagyovský dvojzmyselný a hlboký Krásny zadok.
Komentáre