Hudba a film

Titanic sa pred 113-timi rokmi vydal na svoju plavbu

"Pripomeňte si jeho príbeh na svetovej výstave Titanic Bratislava! "

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 9. apríla 2025 13:23
Foto: JVS Group
Tento týždeň si pripomíname výročie vyplávania a stroskotania svetoznámeho Titanicu. Najväčšia osobná transatlantická loď sveta sa vydala na cestu 10. apríla a stroskotala 15. apríla 1912. Titanic nie je len príbehom slávnej lode, ale aj symbolom ľudskej odvahy, nádeje a tragédie. Zažite jej príbeh na vlastnej koži na veľkolepej výstave, ktorá vás vtiahne do jej osudu cez autentické artefakty, technické detaily, rekonštrukcie kajút a dojímavé príbehy pasažierov. Tento víkend môžete na výstave stretnúť dokonca najväčšiu slovenskú zberateľku predmetov spojených s Titanicom Darinu Vrábľovú Helíkovú.

2 208 pasažierov a členov posádky. Presne toľko duší sa 10. apríla 1912 vydalo na svoju prvú, a poslednú plavbu na palube Titanicu. Medzi nimi boli milionári, emigranti, ktorí hľadali nový život, deti, umelci, inžinieri, aj tí, ktorí slúžili v kuchyni či kotolni. Každé číslo, ktoré dnes poznáme zo štatistík, je skutočný človek so svojím príbehom, nádejou a snom. Nie všetci došli do cieľa. Ale práve tieto čísla, a mená za nimi, navždy zmenili históriu námornej dopravy, bezpečnostných opatrení aj ľudského vnímania pokroku a osudu.

„Titanic začal plavbu 10. apríla v obedných hodinách z anglického Southamptonu, v ten večer ešte zakotvil vo francúzskom Cherbourgu, kde nabral ďalších pasažierov. Na druhý deň 11. apríla, zakotvil v írskom Queenstowne, dnešný Cobh, kde nabral posledných pasažierov a posledné vaky s poštovými zásielkami. Potom nasledovala plavba cez Atlantický oceán a mal namierené do New Yorku. Jeho vyplávanie v Southamptone sa takmer skončilo úplným zrušením plavby, pretože iba krátko po opustení prístaviska preplavoval kúsok od zakotvených lodí a obrovským sacím efektom svojich lodných skrutiek k sebe priťahoval blízko stojaci parník New York. Laná New Yorku praskli a nechýbalo veľa a lode takmer narazili. Tento incident zdržal vyplávanie na takmer pol hodinu,“ vysvetľuje odborník na Titanic Martin Michalčík z RMS Titanic sk/cz.



Titanic v noci 14. apríla 1912 o 23:40 narazil do ľadovca svojim pravobokom a poškodil si tak šesť vodotesných oddielov. Šiesty bol poškodený len minimálne, preto sa väčšinou uvádza poškodenie len piatich oddielov.

„Titanic sa potápal dve hodiny a 40 minút a potopil sa 15. apríla o 02:20. Narazil do ľadovca, ktorý uvidela hliadka príliš neskoro. Titanic sa plavil príliš rýchlo a aj keď bolo úplne jasno a svietili hviezdy, nebol žiadny Mesiac, ktorý by pomohol hliadke uvidieť ľadovú masu. Navyše bola morská hladina rovná ako zrkadlo a to bol ďalší problém, pretože vlny aspoň vytvárajú na päte ľadovcov penu a podľa tejto črty sa dajú v predstihu spozorovať. Náraz poškodil až šesť vodotesných oddielov, čo bolo nezlučiteľné s udržaním sa na hladine. Vodotesné oddiely boli totiž vodotesné vertikálne len do určitej výšky palúb. Ak by mal Titanic poškodené len štyri predné oddiely, udržal by sa na hladine a dokonca by sa mohol pomaly plaviť. Poškodenie piateho a šiesteho oddielu znamenalo, že sa voda začala prelievať z oddielu do oddielu a loď začala strácať vztlak a ponárala sa čoraz viac pod vodu. Spočiatku bolo potápanie pomalé, na lodi nebola žiadna panika ani chaos. Neskôr však bolo väčšine zrejmé, že sa Titanic potopí a vtedy začal boj o miesta v člnoch, ktorých bolo nedostatok. Krátko pred potopením konštrukcia lode nevydržala nápor síl a v dvoch tretinách dĺžky sa rozlomila. Na Titanicu zahynulo celkovo 1496 mŕtvych a zachránilo sa spolu 712 osôb, ktoré nad ránom vyzdvihla loď Carpathia,“ konštatuje odborník na Titanic Martin Michalčík z RMS Titanic sk/cz.

Zažite aj vy príbeh Titanicu na vlastnej koži. Na výstave Titanic – Bratislava sa môžete dotknúť ľadovca a pocítiť tak chlad, ktorý zmenil dejiny.



„Na svetovej výstave Titanic – Bratislava sa môžete ponoriť do príbehov jednotlivcov, vidieť ich osobné predmety, cestovné lístky, listy domov a pochopiť, že za každou štatistikou je osud. Výstava Titanic sprevádza návštevníkov fascinujúcou cestou histórie tejto legendárnej lode od jej odvážnej vízie a precíznej stavby, cez luxus a technické prvenstvá, až po osudnú noc jej potopenia. Prostredníctvom autentických artefaktov a príbehov pasažierov ožíva atmosféra na palube,“ pozýva na výstavu Zuzana Benediktová z tímu spoločnosti JVS GROUP.

Počas nadchádzajúceho víkendu výstavu navštívi aj najväčšia slovenská zberateľka predmetov spojených s Titanicom. Darina Vrábľová Helíková spolu s manželom Dominikom porozpráva návštevníkom o tom, ako sa Titanic stal jej vášňou a čo všetko sa o ňom počas rokov dozvedeli.

„O Titanic som sa začala zaujímať už ako päťročná. Všetko sa to začalo čiernobielou fotografiou, ktorá bola v televíznom programe. Vtedy ma zaujala krása lode, jej nádherné zdobenie, veľkosť a veľkoleposť. Na začiatku som zbierala najmä rôzne plagáty, obrázky a nahrávky, ktoré boli v na Slovensku v 90-tych rokoch dostupné. Neskôr som zo zahraničia nakupovala ďalšie predmety, ktoré u nás neboli dostupné, napríklad porcelán, modely lode, puzzle. Aktuálne mám v zbierke okolo 1700 predmetov," prezradila Darina Vrábľová Helíková.

Výstavu nájdu návštevníci v Sport Mall v bratislavskom Lamači a do 24.8. 2025. Vstupenky na výstavu sa predávajú na presne určený dátum a čas. Návštevníci, ktorí si zakúpia vstupenku v predpredaji, sa tak vyhnú dlhému čakaniu v radoch. Všetky informácie nájdete na www.titanicvystava.sk

Komentáre