Hudba a film

Štefan Štec a Peter Bič Projekt oživili skladbu Za rána za rosy

"Mimoriadna úprava slávnej piesne z muzikálu Na skle maľované. síce dostala moderný zvuk, no zachovala si aj atmosféru 70. rokov "

TASR, 30. júna 2021 12:52
Štefan Štec z hudobníkmi na zábere z videoklipu. Foto: Jaris

Chalani po piesni Za rána za rosy siahli aj preto, že ich sprevádzala životom už od detstva a zbožňovali ju. Štefana k pesničke priviedla jeho mama, ktorá bola - podobne ako väčšina vtedajších žien - platonicky zaľúbená do herca Michala Dočolomanského. Singel dostal aj vizuálnu podobu. Klip sa nakrúcal v nádhernom prostredí Tatier.

„Túto skladbu zbožňujem už od malička, ešte od čias, keď moja mama - ako všetky mamy v tom čase - bola platonicky zaľúbená do Michala Dočolomanského. Vedel som, že raz si ju chcem zaspievať. Aj keď sa táto skladba vníma už skoro ako slovenská ľudová pieseň, nie je to tak. Má poľskú autorku Katarzynu Gantnerovú. V melodike piesne krásne cítiť hudobnú estetiku 70. rokov. Taký dobrý bigbít! Zároveň je tam veľmi vkusne vnesená ľudovosť, čo ma najviac priťahuje na tejto skladbe. K tomu všetkému sa mi skladba spája s letom a parádou tatranskou túrou v kosodrevine. A preto bol výber jasný,“ vysvetľuje Štefan Štec.

„Štefan ma oslovil a keďže som túto pesničku poznal, muzikál Na skle maľované sa mi vždy veľmi páčil, neváhal som. Bola to pre mňa výzva, ale hlavne sa mi páči, že sa Števo posúva aj do takýchto trošku iných hudobných vôd a myslím si, že mu to veľmi sadlo. Zvuk je súčasnejší, dali sme tomu trošku iný aranž, spieva tam aj naša speváčka Viktória a v zásade je to taký zvuk Peter Bič Project,“ upresňuje Peter Bič.
Viki Vargová a Peter Bič na zábere z videoklipu k skladbe Za rána za rosy. Foto: Jaris

K skladbe Za rána za rosy vznikol aj videoklip, ktorý nás prenesie do 70. rokov minulého storočia. „Nakrúcali sme v našich Tatrách. Samozrejme sme museli vyjsť až do pásma kosodreviny, kde sa začalo nielen natáčanie, ale aj príbeh celého klipu. Turista, ktorý sa bezhlavo so svojou družinou ženie z hôr za hlasom, ktorý vychádza z hotelového baru. Druhý zaujímavý priestor sa nám ponúkol v zachovalom hoteli Morava v Tatranskej Lomnici, kde sem nakrúcali interiérové scény. Práve tam sme našli zachovaný hotelový bar práve z obdobia 70. rokov. Evokuje vo mne mojich, našich rodičov, ktorí milovali ľudovú hudbu, poznali tradície, no zároveň sa vedeli odviazať v nočnom bare na Boney M. Ako sa hovorilo v Hriňovej na diskotéke DJ-ovi "Ak nemáš Boňi M, ani nevybaľuj“. Verím, že klip k tejto skladbe opráši spomienky, roztancuje ľudí a vyženie ich do krásnej prírody. Mimochodom v klipe som v pumpkách, v ktorých môj svokor brázdil tatranské chodníky v 74-tom,“ uzatvára Štefan Štec.


Komentáre