Hudba a film

Národné divadlo Košice uvedie premiéru opery Tannhäuser

"Na javisko košického divadla sa táto romantická opera Richarda Wagnera vráti v novej inscenácii takmer po 65 rokoch. "

TASR, 29. novembra 2023 13:09
Na snímke zľava Titusz Tóbisz (Tannhäuser), Marián Lukáč (Wolfram), Beáta Drotárová (Cosima Wagner) a Michal Onufer (Hermann) počas generálky opery Richarda Wagnera Tannhäuser v Národnom divadle v Košiciach 28. novembra 2023. Foto: TASR - František Iván

Prvou opernou premiérou aktuálnej sezóny Národného divadla Košice (NDKE) bude Tannhäuser. Na javisko košického divadla sa táto romantická opera Richarda Wagnera vráti v novej inscenácii takmer po 65 rokoch. TASR o tom informovalo NDKE.

Tannhäuser je jedinou Wagnerovou operou, ktorá vznikla vo viacerých verziách. "Podoba našej inscenácie bude takzvaný Mischfassung - zmiešaná verzia z viacerých, kde bude dominovať na začiatku veľká baletná hudba bakchanálií a jej témou bude takzvaný wagnerovský kult po smrti skladateľa, ako i život a osud jeho jediného syna Siegfrieda," uviedlo divadlo.

Réžiu mal na starosti tandem Ondrej Šoth a Roland Khern Tóth, hudobné naštudovanie šéfdirigent opery Peter Valentovič. Nová inscenácia má aj medzinárodné obsadenie. Spoluúčinkovať bude tiež Slovenský filharmonický zbor.

Témou opery je rozpor medzi zmyselnou a duchovnou láskou, ale i rozpoltenosť moderného človeka, ktorý je zmietaný protikladmi a nevie sa medzi nimi rozhodnúť. "Tannhäuser je v spoločnosti outsiderom, snaží sa objaviť skutočnú lásku a city, no medzi dvoma svetmi, žiaľ, zlyháva. Tannhäuser je v našej produkcii Siegfried Wagner, myslím si, že je to veľmi vzrušujúci a skvelý nápad," povedal hosťujúci nemecký tenorista gruzínskeho pôvodu Zurab Zurabishvili.

V opere tiež vystupujú historické postavy. Medzi nimi aj sv. Alžbeta Durínska (Uhorská). "Najmä jej postava je zviazaná so Slovenskom, keďže podľa niektorých prameňov sa narodila v Bratislave, kde prežila prvé štyri roky svojho života a v Košiciach je jej zasvätený Dóm sv. Alžbety," dodáva divadlo.

Prvá premiéra je naplánovaná na piatok (1. 12.) v historickej budove divadla o 18.00 h.

Komentáre