Hudba a film

SND sa rozlúči s Verdiho operou Don Carlo v réžii Diega de Breu

"V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach."

TASR, 15. novembra 2023 8:45
Operu Don Carlo v SND čaká derniéra. Foto: FB Opera SND

Opera Slovenského národného divadla (SND) uvedie 30. novembra a 3. decembra dve posledné predstavenia súčasnej inscenácie opery Giuseppe Verdiho Don Carlo v réžii Diega de Breu. V oboch prípadoch pod taktovkou slovenského svetobežníka, dirigenta Juraja Valčuhu, hudobného riaditeľa orchestra v americkom Houstone. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Národné divadlo avizuje návštevníkom, že ich čaká impozantná rozlúčka s operou Don Carlo, príbehom nenaplnenej lásky španielskeho infanta k Francúzke Elisabette de Valois, ktorá sa napokon stane manželkou jeho otca, neľútostného mocipána Filipa II. Diváci sa vďaka dielu, v ktorom sa Verdi inšpiroval drámou Friedricha Schillera o španielskom infantovi, ocitnú v Španielsku v 16. storočí uprostred bojov - revolučných hnutí najmä vo Flámsku, v zápase nizozemských provincií o slobodu spod nadvlády "ríše nad, ktorou slnko nezapadá" a v ktorej vládne všadeprítomná svätá inkvizícia.
Operu Don Carlo v SND čaká derniéra. Foto: FB Opera SND

"Inscenácia opery Don Carlo v réžii Diega de Breu je v histórii našej prvej scény piatou. Hlavné postavy v posledných dvoch uvedeniach aktuálnej inscenácie sú mimoriadne atraktívne. Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, Elisabettu Jolana Fogašová a Veľkého inkvizítora Jozef Benci," dodáva Pažítková. Schiller a Don Carlo podľa jej slov nezaujali Verdiho len pre konflikt zakázanej lásky. "Ľúbostný motív prepojil s politickým. Na pozadí monumentálnej historickej fresky vystaval intímnu drámu, nadčasový príbeh na osi láska, zúfalstvo, pomsta - ale aj krutosť, vojna, sloboda. Hudbou vyjadril vzťahy, charaktery, city, atmosféru, pátos i hrdinský protest, lyriku i odhodlanosť slobode," vysvetľuje Pažítková.

V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach. "Daniel Čapkovič bude Rodrigom, priateľom Dona Carla, v úlohe ktorého privítame v Opere SND opäť ďalšieho slovenského svetobežníka Pavla Bršlíka," uzatvára SND.
Komentáre