Hudba a film

Hlavnú cenu Kamera 2023 získal Peter Bencsík za film Piargy

"Cenu za celoživotné dielo kameramana sa prezídium ASK rozhodlo udeliť Jurajovi Galvánkovi, ktorý natáča dokumentárne aj hrané filmy, spolupracuje s televíziou."

TASR, 29. novembra 2023 13:18
Na snímke víťaz kategórie Hraný film Peter Benscík za film Piargy počas udeľovania cien za najlepšie kameramanské výkony Kamera 2023, v Bratislave 28. novembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Asociácia slovenských kameramanov (ASK) odovzdala v utorok (28. 11.) v Bratislave po štvorročnej prestávke ceny Kamera 2023 za najlepšie kameramanské výkony. Hlavnú cenu v kategórii hraná filmová tvorba získal Peter Bencsík za snímku Piargy (2022). Za film inšpirovaný novelou Františka Švantnera patrí ocenenému kameramanovi aj národná filmová cena Slnko v sieti.

V kategórii Cena za televízny seriál si ocenenie prebral Martin Žiaran ako kameraman trojdielnej minisérie Herec (2020) odohrávajúcej sa v 50. rokoch minulého storočia. Za dokumentárny film si cenu odniesla Anna Smoroňová za diel z cyklu Ikony (2020) o architektovi Štefanovi Svetkovi. V kategórii Cena za krátky film bol ocenený Dušan Husár (House of Velvet, 2023) a cenu za audiovizuálnu reklamu získal Marián Ontko. Kameraman Michal Babinec si prevzal cenu za najlepší videoklip. Cenu za najlepší študentský film si pripísala na svoje konto Michaela Klanicová za kameramanský výkon v snímke Večera pre 2 - Raňajky pre 1 (2022), žánrovo oscilujúcej medzi módnym filmom, hororom, videoklipom a drámou.

Cenu za celoživotné dielo kameramana sa prezídium ASK rozhodlo udeliť Jurajovi Galvánkovi, ktorý natáča dokumentárne aj hrané filmy, spolupracuje s televíziou. Najznámejším sa stal pre filmy, na ktorých spolupracoval s Janom Švankmajerom - Prežiť svoj život (2010), Šílení (2005), Otesánek (2000) či Do pivnice (1984). "Aby ste boli takí šťastní, ako som aj ja bol," odkázal pri preberaní ceny mladej generácii tvorcov Galvánek.
Na snímke ocenený za celoživotné dielo Juraj Galvánek počas udeľovania cien za najlepšie kameramanské výkony Kamera 2023, v Bratislave 28. novembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Cenu za technologický prínos ASK tento rok udelila in memoriam Róbertovi Hardónyimu (1930 - 2009). V rokoch 1954 - 1958 bol technickým riaditeľom Filmových laboratórií v Bratislave, zastával viaceré funkcie pri technike a výstavbe filmových ateliérov. V 60. rokoch pôsobil ako inštruktor filmovej techniky v Havane, kde pomáhal pri zakladaní kubánskej filmografie. "Významne prispel k technickému rozvoju filmárskej techniky nielen na Slovensku. Bol nielen kameramanom, ale aj scenáristom, spoluautorom námetov a režisérom," dodáva ASK.

Podujatie Kamera organizuje každé dva roky. Aktuálne bolo do súťaže prihlásených 108 diel, z toho 22 celovečerných, 18 dokumentárnych, 21 krátkych, 18 študentských, šesť seriálov, desať reklám a 13 videoklipov. Víťazov spomedzi nominovaných vyberala medzinárodná porota, ktorú tvorili Lucia Zavarčíková, Richard Žolko, Cristina Grosan, Nicole Hirsch Whitaker a James Whitaker.


Komentáre