Hudba a film

Filmová novinka Keď život chutí mieri na svetové festivaly

"Po viac ako dvanástich rokoch od začiatku príprav sa dočká slávnostného uvedenia."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 11. júna 2024 15:07
Foto: Itafilm
Snímku Keď život chutí, z koproducentského tria Matěj Chlupáček (Barletta), Agata Novinski (Novinski) a Marc Faye (Novanima) uvidí prvé publikum vo svetovej premiére na tohtotýždňovom Medzinárodnom festivale animovaných filmov v Annecy. Následne ju uvedú ďalšie rešpektované filmové festivaly.

Podľa Agaty Novinski sa film Keď život chutí venuje témam, o ktorých je nesmierne dôležité hovoriť a neustále si ich pripomínať. „Je to film o láske k životu, k svojim blízkym, ale hlavne o zdravej láske k sebe samému,” vysvetľuje slovenská producentka a pokračuje: „O dôležitosti naučiť sa milovať samých seba takých, akí sme a zároveň poukázať na fakt, že často sa veci, ktoré sa na začiatku zdajú byť neprekonateľné, z iného uhla pohľadu môžu zdať celkom triviálne. A preto je také dôležité nestrácať nádej a ísť za svojimi snami.”

Režisérka Kristína Dufkova

Hlavný predstaviteľ filmu Ben bojuje s prechodom medzi detstvom a dospievaním, vlastnými emóciami i nadváhou. Zámerom režisérky Kristiny Dufkovej bolo vykresliť, aké malé množstvo z emócií dospievajúceho človeka vidno navonok, zatiaľ čo vnútri často zúri bitka. Film vznikol na motívy detskej knihy francúzskeho autora Mikaëla Olliviera La Vie, en gros. „Po prečítaní tejto knihy som hneď vedela, že je to látka na animovaný film. Jednou z hlavných tém je nadváha a boj s ňou, trojrozmerná a hmotná téma. Takže klasická bábka bola najvhodnejším spôsobom, ako zobraziť obézneho Bena a interpretáciu sveta okolo neho. Vďaka animácii som mala možnosť obohatiť rozprávanie o nadsádzku, humor a absurditu banálnych situácií, ktoré by v hranom filme neboli možné,“ vysvetľuje režisérka, animátorka a ilustrátorka Kristina Dufková. Film je animovaný technikou stop-motion animácie s výraznou štylizáciou bábkových postáv a doplnením snových častí hlavného predstaviteľa formou 2D animácie.Ako hlavný scenárista je pod filmom podpísaný jeden z najúspešnejších českých autorov Petr Jarchovský. Prvú verzia scenára tvorila v roku 2012 Barborou Dřevikovskou, na spolupráci sa podieľala aj Anna Vášová, ktorá so svojimi bohatými medzinárodnými skúsenosťami zostala pri filme aj naďalej ako hlavná dramaturgička. Silné zastúpenie v tíme má Slovenská republika. Na stavbe dekorácií na slovenskej strane pracovali architekt Fero Lipták a Peter Kostroň, strih mal pod palcom Matej Beneš, hudbu zložil držiteľ mnohých významných cien Michal Novinski. Hlavnému kameramanovi Václavovi Fronkovi významne pomáhala slovenská kameramanka Simona Weisslechner. Pozície animátorov za Slovensko prevzali Tomáš Červený, Marek Jasaň a Mária Kralovič, ktorá sa zároveň podieľala na dizajne 2D animácie. Diváčky a diváci budú počuť veľa hudby od slovenskej kapely Walter Schnitzelson.Keď život chutí má za sebou prezentáciu na podujatí Cartoon Movie vo francúzskom Bordeaux. Vďaka zastúpeniu významného odborníka na globálny marketing, agenta Gebeka international sa film podarilo predať už do viac ako 11 krajín sveta. O distribúciu filmu prejavili záujem krajiny, ako Japonsko, Španielsko, Portugalsko, celý Baltik, krajiny Stredného východu, Francúzsko, krajiny bývalej Juhoslávie, Benelux, ale aj letecké spoločnosti. Tvorkyne a tvorcovia ho najbližšie vo svetovej premiére uvedú počas 48. ročníka Medzinárodného festivalu animovaných filmov v Annecy, kde bude zároveň súťažiť v sekcii celovečerných filmov Contrechamp. Následne poputuje do súťažnej sekcie na medzinárodný filmový festival do Šanghaja.

Slovenská kinopremiéra je v distribúcii Itafilmu naplánovaná na október 2024.

Komentáre