Hudba a film

Dnes sa začína festival Lodenica v areáli v Červeníku

"Na festivale od 25. do 27. augusta vystúpi česká legenda Olympic, Bukasový masív, Rangers Plavci, Allan Mikušek, Kamelot, Piknik Michal Tučný aj rockeri Horkýže Slíže."

TASR, 25. augusta 2022 12:27
Festival Lodenica na archívnej snímke. Foto: Mário Petlák

Tento rok sa obľúbený festival koná v Červeníku - 15 kilometrov východne od mesta Trnava a 12 kilometrov juhozápadne od Piešťan.
„Názov festivalu Lodenica nevznikol, pretože bol na vodáckej lodenici, ale preto, že pred autokempingom bola a je reštaurácia Lodenica. A keď sme si dávali miesto stretnutia, tak sme hovorili „stretneme sa na Lodenici". Vlastne miesto konania bol Autokemping Zväzarmu Piešťany. Takže Lodenica nikdy nebola vo vodáckej Lodenici, ako majú niektorí z vás výhrady na miesto konania. Festival zmenil areál, ale jeho poslanie a význam zostal. Amfiteáter v Červeníku je krásny priestor pre muziku. Verím, že jeho ďalších dvadsať ročníkov bude rovnako úspešných ako v Piešťanoch," pozýva dramaturg Lodenice František Grebeči.


Od 25. do 27. augusta pripravili organizátori Lodenice pestrý program, ktorý sa vo štvrtok začína o 18:00 hodine. „Alternatíva band, mladá perspektívna kapela s vlastnou tvorbou z neďalekého Pobedíma, Prospektori zo Skalice s piesňami ďalekého západu, Grajciar s piesňami ich dvorného skladateľa Tibora Mažára. Zaspomíname si na Michala Tučného so skupinou Piknik. Na kapele Plavci Rangers vyrastali generácie vyznávačov country, folk a trampskej muziky. Štvrtok zakončí skupina Pacipacifik," predstavuje program dramaturg.

V piatok 26. augusta odštartuje program o 14:00 talentovaný pesničkár Lubomír Konečný. Potom sa predstaví humorná skupina z východného Slovenska Ščamba, legendárny Bukasový masív a populárni Kandráčovci.
„S príchodom noci prejdeme do folkovej scény s Pavlom Lohonkom Žalmanom, kráľom lyrických pesničiek so zamatovým hlasom. Spolu s Vojtěchom Nedvědom budeme spomínať na legendu Františka Nedvěda, ktorý nás minulý rok opustil. Bol stálym hosťom Lodenice a stal sa protagonistom jej myšlienky a poslania. Po nostalgických pesničkách príde legenda legiend Olympic."
Bez popisu Foto: TASR

Aj v piatok aj v sobotu bude Lodeničiarov baviť Bertram Beták s Farmou Humanita so svojimi country a western scénkami, prácou s koňmi a niekedy až kaskadérskymi kúskami. V sobotu sa predstavia veľké mená country hudby. Najväčší predstaviteľ bluegrass COP, ktorých aranžmány a interpretácia sú úžasné. Nebude chýbať Allan Mikušek a AM band, ktorý hral s legendami ako Michal Tučný, František Nedvěd, Viera Martinová a ďalší.

„Allan Mikušek je jasným dôkazom, že aj slovenčina patrí do country. Príde aj skupina Kamelot, a sám „veľký“ Roman Horký s jeho bass-barytónovým hlasom a s nezabudnuteľnými hitmi, Čas rozchodú, Mořská súl, Země antilop, Pamět slonú. Od klasiky k priekopníkom slovenského folk rocku, to je kapela Arzén," uzatvára František Grebeči.

Komentáre