Hudba a film

Branický zázrak

"Pretancovať sa s ľuďmi bez domova späť k radosti zo života."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 6. decembra 2022 9:31
Pretancovať sa s ľuďmi bez domova späť k radosti zo života Foto: Branický zázrak
Humorná nadsázka, originálna autorská hudba, hravá choreografia aj netradičné poňatie spoločenských i rýdzo osobných tém. Nový divadelný muzikál Branický zázrak Jána Svěráka a Tomáša Klusa má slovenskú premiéru 22. januára 2023 v Divadle NOVÁ SCÉNA.

Libreto muzikálu z pražskej periférie napísal filmový režisér Ján Svěrák a piesne aj texty k nemu napísal spevák Tomáš Klus. Pre Jána Svěráka je uvedenie muzikálu divadelnou prvotinou: „Začal som písať nový scenár, a dlho som nechcel uveriť tomu, že mi pod rukami nevzniká film, ale divadelný muzikál. Ja som divadlo nikdy nerobil! A kto by mal zložiť všetky tie nové piesne? Snáď jedine Tomáš Klus by mohol...“ A Tomáš Klus ako zázrakom mohol a nielen, že mohol, on si príbeh tak zamiloval, že pre neho počas niekoľkých mesiacov zložil šestnásť nových piesní. „Nič lepšie som asi v živote neurobil. Snáď preto, že som prvýkrát nepísal len o sebe,“ priznáva autor hudby.Mystický príbeh z dnešného Braníka rozpráva o pesničkárovi v kríze stredného veku. Cíti, ako sa vzďaľuje svojej žene a ako mu ubúda síl. Keď mu zmizne aj bicykel z garáže, rozhodne sa nájsť vinníka a získať späť, čo mu kedysi patrilo. Tak sa dostane až k miestnym bezdomovcom, v lesíku ktorých sa údajne za splnu zdajú mocné sny. Strávi s nimi magickú noc, ktorá prinesie nečakané prebudenie.

Nebol by to filmový režisér, aby nenatočil k muzikálu hudobný klip, a to rovno pri pražskej magistrále, kde si ľudia bez domova postavili svoje príbytky. Ján Svěrák v muzikáli spája pôsobivé kontrasty: prostredie bezdomovcov a pozlátko popularity slávneho speváka, dekorácie z recyklovaných materiálov a výtvarné projekcie. Civilné reálie pražskej periférie a zápletka s ukradnutým bicyklom vytvárajú v kombinácii so vznešenými tónmi živej hudby traskavú zmes. Humorné nadsadenie a hudba majú silu s ľahkosťou odovzdávať posolstvá, ktoré si divák môže odniesť vo svojom srdci.

„Máme tendenciu zatvárať oči pred realitou, pokiaľ sa nám nepáči ako napríklad spomínaní bezdomovci. Pritom to býva práve ona odmietaná a zapudzovaná časť skutočnosti, ktorá nám nastavuje to najvernejšie zrkadlo,“ uzatvára Jan Svěrák.

Hrajú Tomáš Klus, Veronika Khek Kubařová, Martin Dejdar, Šimon Bilina, Radka Pavlovčinová alebo Dušan Kollár.

Libreto a réžia: Jan Svěrák
Hudba a texty piesní: Tomáš Klus
Choreografia: Tomáš Rychetský a Denisa Musilová
Scéna: Nikola Tempier
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudobné aranže: Jan Lstibůrek
Zvukový majster: Jiří Topol
Hrá: kapela Tomáša Klusa a hostia
Asistent réžia: Pavel Šimák
Produkcia: Biograf Jan Svěrák
Dĺžka predstavenia: 120 min. /vrátane 20min. prestávky/

Komentáre