Ekológia

Trenčiansky kraj bude spoluprácovať s Včelárskym ekologickým spolkom

"Obidve strany sa dohodli na spolupráci pri ochrane zelene a biotopov a projektoch na podporu včelej paše a tvorbu včelomilných a hmyzomilných plôch. "

TASR, 16. októbra 2020 15:58
Ilustračné foto. Foto: TASR – Milan Kapusta
Trenčín 16. októbra (TASR) – Podpora environmentálnej výchovy, zlepšovanie stavu životného prostredia na území Trenčianskeho samosprávneho kraja a spoločná realizácia projektov je hlavným cieľom memoranda o spolupráci medzi TSK a Včelárskym ekologickým spolkom Slovenska.

Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku výsledkom kooperácie bude spolupráca na projektoch zameraných na zlepšenie kvality ovzdušia a na zvyšovanie osvety a ekologizácie či v oblasti environmentálnej výchovy.

Obidve strany sa dohodli na spolupráci pri ochrane zelene a biotopov a projektoch na podporu včelej paše a tvorbu včelomilných a hmyzomilných plôch. Jedným z bodov memoranda je aj úprava manažmentu kosenia trávnatých plôch pri objektoch, ktoré sú majetkom kraja.

„Ešte pred samotným podpisom memoranda sa vďaka spolupráci Včelárskeho ekologického spolku Slovenska a Trenčianskeho múzea podarilo osadiť sedem dobových úľov na Trenčianskom hrade. Otvorenie dobovej včelnice je prvým príkladom spoločnej realizácie projektov, verím, že v budúcom roku na základe memoranda pribudnú mnohé ďalšie environmentálne aktivity,“ povedal Baška.

Úle na Trenčianskom hrade zatiaľ obývajú štyri včelie rodiny, ďalšie pribudnú na jar. Včelárskym aktivitám sa venuje aj Stredná odborná škola v Pruskom, ktorá je súčasťou programu Zelená škola. Vďaka tomu sa tam realizuje množstvo environmentálnych aktivít, prostredníctvom ktorých získava viac ako 300 študentov školy pozitívny pohľad na životné prostredie.

Komentáre