Ekológia

Počas Vtáčej hodinky na Slovensku zaznamenali celkom 82 druhov vtákov

"Podobne sčítavali tento víkend vtáky aj v Bavorsku, Rakúsku, vo Švajčiarsku, v Českej republike a o dva týždne sa pridajú v Srbsku."

TASR, 8. januára 2024 14:23
Na snímke sýkorky veľk. Foto: TASR/AP
Počas Vtáčej hodinky na Slovensku zaznamenali celkom 82 druhov vtákov. Najpočetnejšími druhmi boli sýkorka veľká, vrabec domový a vrabec poľný. Podľa predbežných výsledkov sa do sčítavania zapojilo viac ako 2000 ľudí, ktorí vykonali 1500 sčítaní a pozorovali 55.000 vtákov. Informovala o tom Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko.

"Druhové zloženie zistených zimujúcich vtáčích druhov bolo veľmi bohaté. Spolu sme zaznamenali celkom 82 druhov, medzi ktorými prevládali bežne zimujúce druhy sýkoriek, vrabcov, stehlíky, hrdličky, drozdy, pinky, ďatle, ale aj veľmi zaujímavé druhy, ako napríklad chochláč severský, pinky severské, orešnica perlavá či stehlík čečetka," priblížila koordinátorka Vtáčej hodinky Zuzana Lackovičová.

Podotkla, že samotnému sčítavaniu predchádzalo niekoľko týždňov alebo aj mesiacov prikrmovania vtáctva. "Počas prikrmovania sa naučíme jednotlivé druhy rozlišovať, objavujeme ich správanie a zvyky na krmovisku," vysvetlila.

Podobne sčítavali tento víkend vtáky aj v Bavorsku, Rakúsku, vo Švajčiarsku, v Českej republike a o dva týždne sa pridajú v Srbsku. "Vďaka tomu budeme môcť porovnať výsledky i cezhranične," skonštatovala Lackovičová s tým, že sčítavanie pomáha získať cenné údaje pre ochranu vtáctva. Finálne výsledky Vtáčej hodinky budú zverejnené na konci januára.

Vtáčia hodinka na Slovensku trvala od piatka (5. 1.) do nedele.

Komentáre