Ekológia

Nestlé navrhuje obaly na recykláciu. Kapsulám uberá plast

"Viac ako 96,6 % obalov výrobkov Nestlé predávaných na Slovensku je navrhnutých na recykláciu. "

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 27. marca 2023 11:38
Ilustračné foto Foto: Nestlé
Bratislava 27. marca (OTS) - Viac ako 96,6 % obalov výrobkov Nestlé predávaných na Slovensku je navrhnutých na recykláciu. Na európskej úrovni Nestlé pripravilo na recykláciu zatiaľ 94,1 % obalov svojich výrobkov a znížilo používanie primárnych plastov o 14 %. Do roku 2025 chce mať Nestlé navrhnutých na recykláciu 100 % svojich obalov, a to tak na Slovensku, ako aj globálne. Smerujú k tomu aj najnovšie inovácie. Snaha je posunúť sa od lineárneho modelu k cirkulárnemu.

Viac ako 9 z 10 obalov výrobkov Nestlé dostupných v slovenských obchodoch je navrhnutých na recykláciu. “Nestlé po celom svete označuje obalový materiál, ktorý je určený na recykláciu. Je ale dôležité, aby pre to bola v danej krajine vytvorená aj potrebná infraštruktúra, napríklad v podobe triediacich liniek a čo najširšieho zberu obalov,“ hovorí Jana Blecherová, Green Deal Policy Manager z Nestlé Česko a Slovensko. Sklenené obaly Nestlé predávané v tuzemsku sú zo 100 % navrhnuté na recykláciu, rovnako je to pri papierových obaloch a hliníku. V prípade plastových obalov je takto navrhnutých zatiaľ takmer 8 obalov z 10.

Inovácia v obaloch ušetrí tony materiálu

Cestou redukcie obalov idú aj plastové kávové kapsule, obaly na čokoládové tyčinky aj rastlinné výrobky. Každá kapsula na konci minulého roka stratila 0,4 g plastu, z pôvodných 3,3 g na 2,9 g, a to bez vplyvu na množstvo kávy v nej. Nescafé Dolce Gusto takto ročne zníži množstvo použitého plastu pri výrobe kapsúl určených na český a slovenský trh o nezanedbateľných 70 ton. Plastovú fóliu multibalenia tyčiniek Kofila a Ľadové Gaštany nahradí už v druhej polovici tohto roka prelep. Ten je z rovnakého materiálu ako obaly tyčiniek, čo uľahčí triedenie a recykláciu. Namiesto plastového vrecka tak budú štyri tyčinky k sebe prilepené iba páskou.

Až 34 ton obalového materiálu ročne sa ušetrí v prípade výrobkov Maggi v slovenskom závode v Prievidzi. Z pôvodného obalu z trojvrstvového kombinovaného materiálu prechádza cez 130 produktov značiek Maggi a Carpathia na monoplast navrhnutý na recykláciu. To, popri úspore obalového materiálu, prinesie aj možnosť triedenia obalov obľúbených vrecúškových polievok.

Recyklovaný obal je len ten, čo je správne vytriedený

Aby sa z obalov navrhnutých na recykláciu stali naozaj recyklované obaly, je okrem správneho návrhu obalu potrebná aj adekvátna recyklačná infraštruktúra a informovanosť obyvateľov. „Je síce pravda, že umožnenie recyklácie obalov začína ich dizajnom, ale je nesporné, že rovnako dôležitá je aj infraštruktúra, ktorá umožňuje efektívnu recykláciu obalov po spotrebe. Bez nej nie je možné maximálne využiť to, že obal je určený na recykláciu. Z tohto dôvodu investujeme značné prostriedky a uzatvárame partnerstvo s inštitúciami, orgánmi a ďalšími spoločnosťami za účelom podpory recyklačnej infraštruktúry na Slovensku,“ uvádza Jana Blecherová. Nestlé v tuzemsku už niekoľko rokov pracuje na zvýšení zberu použitých kávových kapsúl a na podpore ich recyklácie. Chce smerovať od lineárneho nastavenia k cirkulárnemu, v ktorom obaly nachádzajú nové využitie.

Komentáre