Ekológia

Envirorezort vyzýva verejnosť, aby neprikrmovala tatranské medvede

"Na nepredvídateľné správanie medvedej rodiny upozorňuje aj Zásahový tím Medveď, ktorý trojicu monitoruje."

TASR, 14. mája 2021 17:44
Na archívnej snímke medveď hnedý. Foto: TASR/Michal Kapusta
Bratislava/Starý Smokovec 14. mája (TASR) – V súvislosti s pohybom medvedice s dvomi mladými v oblasti turistického chodníka medzi Hrebienkom a Starým Smokovcom apeluje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na návštevníkov Vysokých Tatier, aby sa správali zodpovedne. Na nepredvídateľné správanie medvedej rodiny upozorňuje aj Zásahový tím Medveď, ktorý trojicu monitoruje.

"Z doterajšieho monitorovania vyplýva, že medvedica stratila plachosť pred ľuďmi," informuje envirorezort, pričom upozorňuje, aby verejnosť medvede nelákala na potravu, nefotila sa s nimi, nepribližovala sa k nim a zbytočne ich "neprovokovala". Jaroslav Slašťan zo zásahového tímu zároveň pripomína, že keďže je medveď divou šelmou, jeho správanie je nepredvídateľné.

Rezort tiež upozorňuje, že z pohľadu prežitia medveďov vo voľnej prírode je dôležité, aby sa nedostali k žiadnej potrave od ľudí. "Ak sa medvede majú možnosť kŕmiť, hoci aj zahodeným rožkom alebo jablkom či iným bioodpadom, tak sú neraz odsúdené na smrť, lebo ich to nie je možné odnaučiť," zdôrazňuje Slašťan.

Komentáre