Cestovanie

Možno sa to zdá, ale život v Austrálii nie je zlatá baňa

"Pre obyčajného Slováka by bol život v Sydney veľmi ťažký. S priemerným slovenským platom by dokázal vyžiť sotva polovičku mesiaca."

TASR, 30. novembra 2012 6:00
Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Každá krajina, mesto, dedina má niečo špecifické, prečo sa oplatí vycestovať alebo si aspoň naštudovať reálie o konkrétnej problematike. Určite nám dáte za pravdu, že kultúru každého národa tvoria ľudia. Ľudia tvoria rodinné, kamarátske a iné spolky. Človek je základným pilierom, na ktorom stojí a padá spoločnosť.

Práve rodina, konkrétne austrálska, bude témou, o ktorej nám dnes porozprávala Veronika. Hneď na začiatku sme sa nevyhli porovnávaniu. My, Slováci, sme už raz takí a vždy sa radi pozrieme do susedovho dvora. Aký je teda rozdiel medzi slovenskou a austrálskou rodinou? „Austrálska rodina je typická nukleárna rodina. Čo ma ale zaujalo, na rozdiel od slovenskej, v tej austrálskej vládne taký malý matriarchát,“ prezradila Veronika a pokračovala: „V rodine, v ktorej žijem, má hlavné slovo matka. Pri dôležitých rozhodnutiach má vždy posledné slovo.“

Z toho teda môžeme vydedukovať, že rovnoprávnosť žien a mužov sa dostala na rovnakú úroveň. Je to aj vyspelosťou spoločnosti. „Austrálčania veľa pracujú a väčšinou sú špecializovaní na jednu činnosť. Sú veľmi súťaživí a snažia sa udržať krok s najnovšími trendmi a technológiami.“

Životný štýl "a čo za to"?


Oproti Slovákom si udržujú nadštandardný životný štýl. Je potrebné poznamenať, že pre obyčajného Slováka by bol život v Sydney komplikovaný. S priemerným slovenským platom by dokázal vyžiť sotva polovičku mesiaca. „Výdavky na život v Austrálii sú veľmi individuálne a závisia na mnohých faktoroch. Bývanie v centre je drahšie, ale ušetríš na cestovnom,“ konštatuje Veronika.

Poďme ku konkrétnym číslám. Kým na Slovensku je priemerný mesačný plat 880 eur, v Austrálii to je okolo 3400 AUD (cca 2700 eur). „Najvyššiu mzdu dostanete v Canberre, Melbourne či Sydney, najlepšie zarábajú IT-špecialisti, lekári či právnici.“

Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Ako sme už spomínali, veľmi dôležitým faktorom sú životné náklady. Keď si spočítame iba bývanie, stravu, oblečenie, cestu a občas nejakú zábavu, tak vám to zoberie takmer polovicu z príjmu. „Stačí, keď za najlacnejší podnájom zaplatíte okolo 120 AUD na týždeň (cca. 96 eur).“

Ceny, ceny a opäť ceny


Veroniku prebudila realita austrálskeho života hneď po prílete do Sydney. Keď si chcela zobrať taxi, tak za 10 km z letiska do centra jej to vychádzalo okolo 70 AUD. „Gazdiná mi tvrdí, že je tu ľahký život a každý, kto chce, ten sa veľmi rýchlo uplatní. Ani by som nepovedala. Európan, ktorý príde do Sydney, je úplne "vyoraný" z ich cien. Áno, je to individuálne. Pre Švéda sú tu normálne ceny , ale pre nás...?“

Dosť významnú položku v rodinnom rozpočte tvorí inkaso, ktoré sa účtuje trikrát do roka. Elektrina vyjde týždenne okolo 200 AUD (160 eur), voda 100 AUD (80 eur) a plyn 60 AUD (48 eur). "Rok má viac ako 50 týždňov, tak si vyrátajte priemer."

Austrálčania sa o seba starajú. „Aj tu však platí: „ak si zaplatíš - dostaneš“. Klasické štátne nemocnice vám za bežné poistné, ktoré odvádzate zo svojho príjmu, poskytnú štandardnú zdravotnú starostlivosť. Úroveň nemocníc som našťastie nemala možnosť porovnávať. No z rozprávania viem, že po ambulantnom zákroku vás posielajú hneď domov. Ako mi však gazdiná povedala, ak si priplatíte extra zdravotné poistenie - extra health insurence, máte právo na súkromné nemocnice. Uprednostnia vás pri operáciách, ktoré vykonávajú špecialisti. Nie je tu čakacia doba ako v štátnych. Extra poistenie zahŕňa aj zubára."

Foto: Webmagazin.sk/Veronika Pekarovičová
Ako je to s nezamestnanými?

„DOLE, je to sociálny úrad, ktorý vám prispieva, ak nepracujete. Dostanete 450 AUD na dva týždne, z čoho zaplatíte iba nájomné. Ak máte deti, nedajbože postihnuté, tak vám štát prispeje väčšou sumou. Inak tu fungujú klasické bankové šetriace produkty, cez ktoré si Austrálčania sporia. Čo je ale veľmi zaujímavé, ak ste cudzinec, tak nemáte právo na dávky v hmotnej núdzi. Musíte sa buď oženiť, alebo sa stať občanom, inak máte smolu.“

Ako je to s rodinou?

„Klasickú rodinu tvoria jedno až tri deti. Materská dovolenka trvá polroka a je v nej zahrnuté aj poistenie. Koľko dostávajú mamičky - neviem. Ako som ale spomínala na začiatku, Austrálčania veľmi veľa pracujú a tieto benefity sú iba symbolické.“

Aké sú náklady na vzdelanie a ako sú vzdelaní Austrálčania?

„Mám pocit, že čo sa týka všeobecného rozhľadu, tak sme na tom lepšie my Slováci. Austrálčania sa viac orientujú a špecializujú na jeden odbor. Ak vás zaujíma cena školného, ročné poplatky v súkromnej škole sú 8000 dolárov. Štátna škola je dotovaná štátom.“

Čo oddych a relax?

"Austrálčania nemajú vo zvyku veľmi oslavovať typické sviatky ako Vianoce či Veľkú noc. Pri týchto príležitostiach sa väčšinou usporadúvajú barbeque na pláži, s kamarátmi, rodinou. Austrália je zmes kultúr a zoberú si zo všetkého niečo," uzatvára Veronika.

Komentáre