Cestovanie

Žitný ostrov je viac než len poľnohospodárska oblasť

"Najväčší riečny ostrov v Európe, najväčšia zásobáreň kvalitnej pitnej vody v strednej Európe a ešte oveľa viac. Žitný ostrov je pre turistov čoraz lákavejšou oblasťou."

Danka Šoporová, 4. marca 2013 6:00
Kúpalisko vo Veľkom Mederi. Foto: TASR/Milan Drozd
Žitný ostrov si väčšina ľudí spája s najúrodnejšou časťou južného Slovenska. To je síce pravda, no my si na toto miesto posvietime z pohľadu cestovného ruchu. Aj Žitný ostrov nám ponúka množstvo zaujímavých pamätihodností. Okrem Vodného diela Gabčíkovo a sakrálnej architektúry mesta Šamorín stoja za zmienku aj iné, nemenej zaujímavé lokality.

Dunajská Streda


Dunajská Streda je považovaná za hospodársko-kultúrne centrum danej oblasti. Najstaršia písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1162, keď práve na tomto území vzniklo trhové miesto, základ neskoršieho zemepanského mestečka s trhovým a jarmočným právom.

Fiktívnu prehliadku začneme návštevou rímskokatolíckeho Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Pôvodný gotický kostol zo 14. storočia je vzorom neskorogotickej sakrálnej architektúry. V stredoveku sa v jeho okolí vytvorilo trhové námestie, dodnes centrálny priestor miesta. Pri návšteve tohto územia rozhodne nevynechajte prehliadku Žitnoostrovského múzea v Žltom kaštieli, so stálou archeologickou a etnografickou expozíciou. V neďalekej Vermesovej vile má zas výstavné priestory Slovenská národná galéria.

Kúpalisko v Dunajskej Strede. Foto: TASR/Martin Baumann
Začiatkom sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa mesto dostalo do povedomia aj ako letné stredisko cestovného ruchu. Vďačí za to kúpeľno-rekreačnému areálu termálneho kúpaliska, ktoré tvorí sedem bazénov s termálnou vodou blahodarne pôsobiacich na liečbu pohybového ústrojenstva. Súčasťou areálu je tiež prírodné jazero vhodné na člnkovanie.

Vojka nad Dunajom


Okolie obce zaujme predovšetkým vodných turistov, rybárov a milovníkov cykloturistiky. Blízkou turistickou atrakciou je prírodná rezervácia Ostrov orliaka morského, ktorý tu má jediné hniezdisko v strednej Európe.

Slovenskí včelári patria medzi najlepších producentov medu v Európe. Na snímke kočovanie včelstiev na Žitnom ostrove neďaleko podunajskej obce Vojka nad Dunajom. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Nový Život


Dedinka ležiaca severovýchodne od Šamorína sa preslávila svojim kaštieľom z polovice 18. storočia, neskôr upraveného v duchu romantického historizmu. Rozsiahla stavba je situovaná uprostred parku. Ten mal pôvodne charakter takzvaného sentimentálneho parku. Toto zaradenie dokonca ohlasoval už sám kaštieľ prostredníctvom zvukového zariadenia. Na strednej veži bol totiž namontovaný hrací nástroj, ktorý za nepriaznivého počasia vydával zvuky ako organ a o to väčšmi zintenzívňoval šum stromov.

Blahová


Obec Blahová sa teší turistickej návštevnosti prevažne v letných mesiacoch. Tamojšie rekreačné zariadenie Madarász je dobre známe už aj v zahraničí. V jeho areáli môžu návštevníci okrem hotela využiť aj bazén, ihrisko na minigolf a tenisové kurty. Blahová je častou zástavkou vodných turistov, ktorí zvyknú splavovať Malý Dunaj.

Splav, ilustračné foto Foto: TASR/Eduard Fašung
Vôbec najvýznamnejšou cirkevnou pamiatkou najzápadnejšej časti Žitného ostrova je rímskokatolícky Kostol sv. Kríža z 13. storočia v obci Hamuliakovo. Patrí medzi najvýznamnejšie tehlové románske stavby sakrálnej architektúry na Slovensku. Unikátna je maliarska fresková výzdoba z druhej polovice 14. storočia a jej gotické nástenné maľby s motívmi starých cirkevných symbolov.

Oblasť Žitného ostrova je veľmi bohatá na termálne vody. Okrem obce Topoľníky patrí k najväčším lákadlám oblasti mesto Veľký Meder. Areál tunajšieho termálneho kúpaliska je situovaný v lese a rozprestiera sa na ploche asi 100 ha. Chemické zloženie geotermálnej vody má priaznivé účinky na liečenie kĺbových ochorení, chrbtice a svalových únav.

Kúpalisko vo Veľkom Mederi rozprestierajúce sa na území 100 ha lesoparku praská vo švíkoch. Foto: TASR/Milan Drozd
Prehliadku tejto južnej časti Slovenska zakončíme obcou Dunajský Klátov. Ako už z názvu vyplýva, preteká ňou 25 km dlhé Klatovské rameno, patriace medzi hlavné prírodné skvosty Podunajska. Pozdĺž ramena sa rozprestiera prírodná rezervácia Klatovské rameno, ktorá predstavuje oázu zachovanej prírody v poľnohospodársky využívanej krajine s typickým lužným vŕbovo-topoľovým lesom, bohatou močiarnou vodou a vodnou flórou s výskytom vzácnych živočíchov. Na brehu Klatovského ramena sa vyníma pozoruhodná technická pamiatka Klatovský mlyn – významná expozícia vodného mlynárstva, ktorá je súčasťou už zmieňovaného Žitnoostrovského múzea.

Komentáre