Cestovanie
Pozývame vás do najpodivnejších múzeí sveta
Danka Šoporová, 21. februára 2013 6:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Kreativita a predvídavosť ľudí je ozaj bezhraničná. Z nevšedného, ba až bizarného nápadu sa dnes stal celkom výnosný biznis. Pokiaľ sa nebránite novým zážitkom a túžite vidieť niečo nevšedné, máme pre vás hneď tri tipy. Múzeum parazitov, Tokio (Japonsko)
Japonsko je krajina, ktorá nás azda nikdy neprestane prekvapovať. Práve tu stojí jedno z najpodivnejších múzeí sveta zamerané na parazitov v ľudskom tele. Zaujíma vás, aké larvy „obývajú“ naše vnútro? Potom sa pripravte na deväťmetrovú pásomnicu, červy derúce sa von z hlavy alebo čriev. Na pamiatku máte možnosť zakúpiť si ich repliku v obchodíku so suvenírmi.
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Majitelia netradičného múzea pritom vychádzajú z prirodzenej ľudskej zvedavosti. Ľudí predsa fascinuje pohľad na pôvodcov chorôb a šarapaty, ktoré v tele dokážu napáchať. Chýba vám dostatočná predstavivosť? Nevadí. K dispozícii je i množstvo video materiálov, fotografií a textov, ktoré vám dôkladne vykreslia aktivity nechutných tvorov v orgánoch človeka. Ak si dávate dané výjavy do súvisu s obdivuhodnou fantáziou ich autorov, mýlite sa. Všetky článkonožce a ostatné kusy odzrkadľujú reálne lekárske prípady. Múzeum vlasov, Avanos (Turecko)
Netradičné múzeum so zaujímavým pozadím sa nachádza v tureckom meste Avanos. V ňom žil hrnčiar Chez Galip, ktorý sa veľmi dlho nevedel spamätať z nešťastnej lásky. V trápení mu nepomáhal ani pramienok vlasov – darček jeho milej na rozlúčku. Od tohto momentu sa svetom pretĺkal utrápený, bez akejkoľvek životnej energie. Dojaté ženy, na ktoré historka o zlomenom srdci už v daných časoch pôsobila ako magnet, mu samé nosili vlastné pramene vlasov. Galip sa nestačil čudovať, akú rozsiahlu zbierku po čase doma mal. No čo s nimi?
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Od roku 1979, kedy skormúteného remeselníka napadlo založiť múzeum, nazbieral dovedna 16 000 pramienkov. To mu prinieslo i zápis do Guinessovej knihy rekordov. A ako k takému počtu vlastne prišiel? Odpoveď je jednoduchá. Múzeum sa dodnes teší veľkej návštevnosti, prevažne zahraničných turistov. Nejedna návštevníčka využije všadeprítomné nožnice a svojou hrivou ochotne prispeje k variabilite tých ostatných. Múzeum škaredého umenia, Massachusetts (USA)
Nepochopení umelci môžu svoje „diela“ koncentrovať sem, a to vďaka starožitníkovi Scottovi Wilsonovi. Bol to práve on, kto sa postaral o vznik prvého múzea tohto druhu. Pred takmer dvadsiatimi rokmi obdržal Wilson obraz, ktorý bol na prvý pohľad veľmi škaredý. Bolo mu ľúto snahu iného človeka len tak bezmyšlienkovite vyhodiť, a preto si obludnosť vystavil.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
K nej sa postupom času pridala iná, potom ďalšia a ďalšia, až vznikli základy dnes mimoriadne populárneho múzea. Ponúka výtvory bez štipky výtvarného cítenia, ale tiež nezmyselné výjavy na plátne. Zbystriť pozornosť by mali potenciálni kupci. Všetky kúsky sú na predaj. Ich „kvalite“ zodpovedá pochopiteľne aj cena. Nedávno jeden otrasný obraz zmizol. Odmena za nálezné činila v prepočte 4 eurá. Umeleckú hodnotu exponátov si tak zaiste viete domyslieť.