Cestovanie
Výlety za vínom: Kde nájdete tie najlepšie?
, 25. septembra 2013 14:00
Slovenské klenoty
Na Slovensku máme niekoľko vinohradníckych oblastí, plošne najrozsiahlejšou je Malokarpatská. Prvé viniče tam vysadili ešte Kelti. Viniče zaberajú rozľahlé územia Malých Karpát od Bratislavy cez Pezinok a Modru až po Horné Orešany. Pestujú sa tu biele muštové odrody Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Burgundské biele, v rámci modrých odrôd je to najmä Frankovka modrá a Svätovavrinecké. Nájdete tu však aj Müller-Thurgau, Silvánske zelené, Dievčie hrozno alebo Chardonnay.

Južnou Moravou za vínom a za pohybom
Mikulovská vinárska oblasť patrí k najstarším v Európe a preslávil ju najmä Ryzling vlašský vrátane odrôd Pálavy a Aurelia, ktoré boli v tejto oblasti vyšľachtené. Oplatí sa navštíviť pamiatkové rezervácie vínnych pivníc a vinárske expozície, výstavy či veľtrhy.
V tejto oblasti môžete spojiť degustáciu vína s pohybom v krásnej prírode. Prechádza tadiaľ niekoľko náučných vinárskych trás, ktoré sú ideálne na turistické výlety. Cestou sa dá zastaviť na zámku Mikulov, Lednice alebo Valtice.

V Maďarsku v termálnych kúpeľoch
Na severovýchode Maďarska je zaujímavá Tokajská oblasť. Práve tokajské víno si kedysi obľúbili ruskí cári, britské panovníčky a rakúske cisárovné. Výlet môžete spojiť s návštevou termálnych kúpeľov, ktorých je v Maďarsku viac ako dosť.
Do Burgundska za radosťou zo života
Burgundsko sa nachádza vo východnej časti Francúzska, ktoré bolo kedysi zaliate oceánom. Voda sa neskôr stiahla a zanechala po sebe úrodnú pôdu. Na pôdnom podloží ílu sa v Burgundsku pestuje len odroda Pinot Noir alebo Chardonnay, tie dávajú veľmi suché vína s výraznými kyselinami. Burgundskí vinári sú známi svojím „joie de vivre“ – zmyslom pre radosť a pohostinnosťou, s akou vítajú všetkých svojich návštevníkov.

Toskánska rodinná atmosféra
Najznámejšou vinárskou oblasťou Toskánska je Chianti, nachádzajúce sa medzi Florenciou a Sienou. Medzi producentmi toskánskych vín prevládajú malé rodinné podniky, to im však nebráni umiestňovať sa v rebríčkoch na prvých miestach. Taliansky región je domovom niektorých z najrozpoznateľnejších a najhutnejších vín, medzi ktoré patrí napríklad Chianti Classico, Brunello, Carmignani a červené zmesi známe ako super - toskánske vína.

Na víno do Katalánska
Čo tak urobiť si výlet do Barcelony a zastaviť sa aj v najznámejšej katalánskej vinárskej oblasti? Jej názov znie Penedès a nájdete ho na severovýchode Španielska v provincii Barcelona, kde sa rieka Ebro vlieva do Stredozemného mora. Všeobecne tu prevládajú odrody pre výrobu bielych vín Macabeo, Xarello a Parellada, medzi ďalšie patrí Chardonnay, Ryzling a Tramín. Pre červené vína sa pestujú Garnacha, Merlot, Tempranillo, Pinot Noir či Cabernet Sauvignon.
V Rakúsku sa pije priamo z fontány
Oblasť Wachau vás pritiahne vynikajúcim bielym vínom, ktorého hlavnými predstaviteľmi sú Veltlínske zelené a Ryzling rýnsky. V tejto pôsobivej krajine sa nachádza jedna malebná vinárska dedinka za druhou.
Koncom septembra sa v meste Retz konajú tradičné oslavy vína. Počas nich môžu účastníci piť víno aj priamo z fontány.