Cestovanie
Vychádzku s archeológom môžete zažiť v Štiavnických Baniach
TASR, 16. júna 2023 12:53K množstvu pamiatok a pozoruhodností, ktoré do obce Štiavnické Bane lákajú celoročne veľa turistov, sa pred časom pridala aj zrekonštruovaná bašta, ktorá bola kedysi súčasťou protitureckého opevnenia. Foto: TASR Ján Krošlák
Vychádzka s archeológom Jozefom Labudom po historických baníckych pamiatkach Štiavnických Baní sa uskutoční v piatok (16. 6.) od 15.00 h. Podujatie sa koná v rámci každoročných Európskych dní archeológie a pri príležitosti 30. výročia zápisu Banskej Štiavnice a okolia do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Ako informuje Slovenské banské múzeum (SBM) v Banskej Štiavnici, účastníci majú zraz pred Obecným úradom v Štiavnických Baniach, kde sa dozvedia základné informácie o histórii obce a archeologických výskumoch SBM v tejto lokalite.
"Potom sa presunieme k Piargskej bašte, kde je dnes Múzeum astronóma M. Hella a kde bol realizovaný archeologický výskum," uvádza ďalej SBM. "Nasleduje prehliadka časti pôvodnej fortifikácie obce z obdobia 17. storočia, keď sa vďaka nedávnym archeologickým výskumom podarilo zistiť časti základového muriva opevnenia a kruhovej bašty známej doteraz len z archívnych vyobrazení," dodáva.
Na záver bude prehliadka areálu šachty Karol so základmi pôdorysu technického zariadenia gápľa zo 17. storočia a jeho stredového nosného kameňa, pôvodne z rudného mlyna zo 14. storočia, spojená s predstavením výsledkov archeologického výskumu SBM v rokoch 2021 - 2022.
SBM chce týmto podujatím predstaviť UNESCO územie Banskej Štiavnice ako väčšieho celku a upozorniť verejnosť, že svetové dedičstvo sa nenachádza len v centre mesta, v pamiatkovej rezervácii, ale aj v širokom okolí.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Na Tatranské elektrické železnice opäť vypravia električku Kométa
- Rozprávkové podujatie na Bojnickom zámku ponúkne tri príbehy
- Historické múzeum si pripomína výročie požiaru Bratislavského hradu
- V Trnave cez víkend začnú bezplatné prehliadky Nepoznané miesta
- Spišský hrad a okolie sú v zozname UNESCO zapísané už 30 rokov