Cestovanie

Slovenské Záhorie a českú Moravu spájajú vodné cesty

" Po Baťovom kanáli a po rieke Morava sa dá dostať k susedom nielen do prihraničnej oblasti, ale je mnoho príležitostí ako z prístavov putovať ďalej na bicykloch, peši či autami."

TASR, 13. augusta 2016 8:00
Baťov kanál, archívna snímka Foto: TASR/Martin Palovič
Vodné cesty na Záhorí pri Skalici a Gbeloch spájajú Slovensko s Moravou. Po Baťovom kanáli a po rieke Morava sa dá dostať k susedom nielen do prihraničnej oblasti, ale je mnoho príležitostí ako z prístavov putovať ďalej na bicykloch, peši či autami. Rovnakú možnosť majú Moravania či Česi, ak z opačného smeru prídu na Slovensko.

Baťov kanál je vodná cesta na území Moravy, ku ktorej v roku 2006 pridali jediný slovenský prístav v Skalici. Tisícky ľudí odvtedy vyskúšali poetiku pomalej plavby rôznymi typmi lodí, ktorá umožňuje zoznamovať sa s krajinou naokolo. Najbližší prístav na moravskej strane v Sudoměřiciach je čo by kameňom od Skalice dohodil, no celá trasa kanála, ktorý vznikol ako umelá vnútrozemská vodná cesta v 30. rokoch minulého storočia, je dlhá 55 kilometrov a nachádza sa na nej osem prístavov. Do posledného Otrokovíc na Morave sa zo Skalice dá doplaviť za päť až šesť dní. Obľuba putovania po vode netradičným spôsobom, kedy najvyššia povolená rýchlosť plavidiel je päť kilometrov za hodinu, je medzi turistami čoraz väčšia. Podľa slov riaditeľky skalického prístavu Martiny Šebelovej sa ročná návštevnosť v Skalici pohybuje okolo 10.000 ľudí a každoročne narastá. Najväčší záujem je stále zo strany slovenských návštevníkov. Najviac sa predávajú lístky na celodenné plavby na motorových člnoch, no obľube sa tešia aj viacdenné plavby na kajutových lodiach.

Možnosť využiť rieku Moravu ako vodnú cestu z Gbelov, kúsok od Skalice, do obce Tvrdonice na protiľahlej strane vodného toku je mladšia, v tomto roku otvorili sezónu plavieb piatykrát. Nová atraktívna trasa je výsledkom spolupráce oboch obcí v projekte Morava nás nerozdeľuje, ale spája, realizovaného z Fondu mikroprojektov.

Za zhruba sedem minút aj s prípadným bicyklom či detským kočíkom sa turisti člnmi dostanú do prístavu Tvrdonice, kde sa dá napojiť na viacero cyklotrás, alebo môžu pokračovať loďkou ďalej do 35 minút vzdialených Kopčian. Cieľmi cesty bývajú zväčša slovanské hradište v Mikulčiciach, zámoček Pohansko či Lednicko – Valtický areál.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Záujem turistov o pltníctvo a splavovanie riek na Slovensku narastá
Cestovateľ J. ZELIZŇÁK: Ak človek podľahne strachu, teroristi vyhrajú
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Opačným smerom: Zo Skalice do Kútov
Zámok Vígľaš prešiel znovuzrodením. Skrýva všetky Da Vinciho vynálezy

Komentáre