Cestovanie

Vo Zvolene sa začalo tradičné podujatie Zámok bez zámkov

"Akcia trvá do nedele a návštevníkom ukáže diela ukryté v útrobách zámku."

TASR/Webmagazin.sk, 24. septembra 2020 10:25
Zvolenský zámok, archívna snímka. Foto: TASR
Zvolen 23. septembra (TASR) – Na Zvolenskom zámku sa v stredu začalo tradičné podujatie Zámok bez zámkov, ktoré sa venuje zbierkam umenia Slovenskej národnej galérie (SNG). Kultúrna akcia trvá do nedele (27. 9.) a návštevníkom ukáže diela ukryté v útrobách zámku. „Celkom netradične sprístupníme depozitáre SNG a za prísnych bezpečnostných opatrení ukážeme, ako umenie odpočíva. Nadviažeme na začatý prednáškový cyklus venovaný umeniu jednotlivých dekád 20. storočia,“ informovala TASR Stanislava Kočišová zo SNG.

Prehliadky na zámku sú v stredu vo viacerých vstupoch, kapacitu na jeden obmedzili na desať ľudí. Prechádzky budú pokračovať v piatok (25. 9.) o 15.00 h a o 17.00 h. Program je vhodný pre deti od 12 rokov a organizátori odporúčajú rezervovať si vstupenky vopred.

Vo štvrtok (24. 9.) o 18.00 h si môžu záujemcovia vypočuť prednášku o minulosti. Prvá verejná škola zameraná na umelecké vzdelávanie vznikla v roku 1928, na desiate výročie založenia Československej republiky. Svojich prvých žiakov vyučovala vo večerných výtvarných kurzoch, neskôr v riadnom učebnom procese. Jej úlohou nebolo vychovávať umelcov, ale kultivovať remeselníkov a návrhárov pre výrobu. Používala progresívne metódy výučby a v našom prostredí znamenala prepojenie s aktuálnym dianím v európskom umení. Kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia Vladimíra Büngerová predstaví návštevníkom osobnosti školy, zakladateľov, profesorov aj úspešných absolventov.

Sobota (26. 9.) od 10.00 h bude na zámku patriť podujatiu pre rodiny s deťmi nad šesť rokov. Maximálna kapacita je 20 detí. „Vybrali sme vzácne grafiky z obdobia 20. storočia, ktoré budú inšpiráciou pre tvorivú dielňu. Vyskúšame si techniku tlače z hĺbky – suchú ihlu a spoznáme možnosti, výhody i obmedzenia grafického umenia,“ pripomína Kočišová.

V posledný deň podujatia Zámok bez zámkov sprístupnia expozície každému záujemcovi bezplatne. Zvolenský zámok pre všetkých bude ľuďom k dispozícii v nedeľu od 10.00 do 17.00 h.
Komentáre