Cestovanie
VIDEO: Opravený hrad Jasenov je známy legendou o falšovaní mincí
TASR, 4. októbra 2016 8:00Na snímke starostka obce Jasenov Lucia Sukeľová ukazuje na informačnú tabuľu o hrade Jasenov. Foto: TASR/Michaela Zdražilová
Práce na hrade Jasenov v Humenskom okrese pokračujú piaty rok. Už pri vstupe k objektu je vidieť, že všetky náletové dreviny a stromy, ktoré boli priamo na ceste, neprekážajú vo výhľade. Hrad je odkrytý pre turistov, ktorí sú už v jeho blízkosti, vidieť ho aj zďaleka. Ako pre TASR uviedla starostka obce Lucia Sukeľová, Jasenovský hrad má z okolitých najväčšiu rozlohu, renovácia bude preto trvať dlhšie.V súčasnosti sa opravujú strieľne na parkanovom múre na severnej strane, ktoré sú na Slovensku jedinečné. Každá z nich má iný tvar. „Na to upozorňujeme turistov, aby si to všimli,“ doplnila starostka s tým, že strieľne pôsobia ako menšie balkóny. Pravdepodobne sa architekt pri ich projektovaní nechal inšpirovať niekde v zahraničí. Návštevník môže na stavbe taktiež pozorovať spevnené múry vonkajších hradieb, ale aj paláca a bášt. Nové múry sú farebne odlíšené, sú svetlejšie.
Na hrade prebieha tiež archeologický výskum. Odkrývajú sa ďalšie vrstvy múrov, ktoré sa časom zrútili. Podľa slov Sukeľovej tak pracovníci zistia, kde boli tie najnižšie podlažia a podľa toho sa bude dať určiť postup prác. „Zatiaľ sme neodkryli žiadne pivničné priestory, ale veríme, že sa k nim dopracujeme, lebo každý hrad ich musel mať,“ dodala. Zaujímavosťou je, že majitelia hrad od 14. do 17. storočia postupne dobudovávali. Najprv to bol palác a jadro hradu, postupne sa pridávali ďalšie vonkajšie opevnenia. Nastala tak situácia, že bašta, ktorá je oproti terajšiemu vstupu do hradu, stratila obrannú funkciu, a preto zmenili jej účel. Stala sa z nej kaplnka.
Turistov láka pozrieť si hrad aj kvôli tomu, že dcéra grófky Alžbety Bátoriovej Katarína si zobrala za manžela Drugetha, ktorý vlastnil okrem tohto objektu aj Humenský kaštieľ. Podľa slov Sukeľovej vyvoláva tento fakt myšlienku, že Alžbeta tiež navštívila tento hrad, ktorý je známy i legendou o falšovaní mincí. Pred viac ako 20 rokmi tu pri archeologických vykopávkach objavili artefakty, ktoré tomu nasvedčujú.
Majster Mikuláš, ktorý zabezpečoval výrobu falošných mincí pre Gabriela Drugetha na rôznych miestach v Uhorsku, bol podľa dostupných historických prameňov za túto činnosť popravený na námestí v Prešove. V ruinách Jasenovského hradu sa stále nachádza tajná miestnosť, ktorá mohla v minulosti slúžiť na razenie falošných mincí z olova a pozláteného plechu.
Práce na hrade Jasenov v Humenskom okrese pokračujú piaty rok. Foto: TASR - Michaela Zdražilová
Hrad vznikol pravdepodobne v 13. storočí. Jeho úlohou bolo strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever. Prvé rekonštrukčné práce na jeho obnove sa začali ešte za čias Andrássyovcov, ktorí prejavili v 19. storočí záujem o záchranu pustnúcej zrúcaniny. Realizovali konzervačné práce na niektorých objektoch. Tieto stavby boli zastrešené vysokými ihlanovými strechami, ktoré existovali približne do polovice 20. storočia. Pokračovanie prác však zmarila prvá svetová vojna.
Dotácia od Ministerstva kultúry SR na renováciu Jasenovského hradu predstavuje v tomto roku sumu 23.000 eur. Platy zamestnancov, ktorých je 20, sú financované z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. V tomto roku prebiehajú práce od apríla do novembra.
ODPORÚČAME TIEŽ:
Prvý vodoliečiteľský ústav na svete vznikol v susednom Česku
VIDEO: Slováci robia cyklotúry aj na južnú Moravu, lákajú ich Lednice
FOTO: Pozrite sa na miesta na Cypre, kam sa bežne nedostanete
UNIKÁTNY VIDEOPROJEKT: Na motorke po Divokom západe