Cestovanie

V Trnave postavili repliku stredovekého katapultu, má päť metrov

"Projekt historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie."

TASR, 11. septembra 2022 9:32
Na snímke stredoveký katapult počas slávnostného krstu nového katapultu na Hlbokej ulici v Trnave v sobotu 10. septembra 2022. Foto: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Novú mestskú atrakciu, ktorou je replika obliehacieho zariadenia v životnej veľkosti, predstavili v blízkosti hradieb v Trnave počas Trnavského jarmoku. Informoval o tom zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Trnava Tourism Alexander Prostinák.

Projekt historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie. "Týmto projektom by sme chceli zviditeľniť hradby mesta Trnavy, ktoré patria medzi najzachovalejší fortifikačný systém v Európe. Ide o zariadenie nazývané trebuchet, ktoré v stredoveku slúžilo ako vrhač kameňov a využívalo protizávažie," uviedol Prostinák.

Na základe remeselno-historického výskumu bol zhotovený nákres, ktorý má dĺžku osem metrov a šírku i výšku päť metrov. "Z ohľadu na bezpečnosť zariadenie nie je plne funkčné, avšak našou snahou je, aby bolo dobovo čo najvernejšie," doplnil riaditeľ OOCR Trnava Tourism.

Katapult je umiestnený na zelenej ploche na Hlbokej ulici v blízkosti severovýchodnej veže mestských hradieb. Projekt realizovala OOCR Trnava Tourism s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja a náklady na projekt boli vyčíslené vo výške 45.144 eur.

Komentáre