Cestovanie

Tip na výlet: Rajecká kotlina a nezmazateľné stopy minulosti

"V dávnych dobách významná remeselnícka oblasť, v súčasnosti miesto spájané predovšetkým s kúpeľníctvom a turistikou. Rajecká kotlina však toho k videniu ponúka ďaleko viac."

Danka Šoporová, 20. februára 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Vďaka jedinečnej prírodnej scenérii, značnému kultúrnemu bohatstvu a zaujímavej histórii patrí Rajecká kotlina k najatraktívnejším lokalitám Slovenska. Vybrali sme pre vás niekoľko (ne)povinných zastávok, ktoré by ste si mali po ceste naprieč týmto územím vychutnať.

Rajec


Prvá písomná zmienka o Rajci pochádza zo začiatku 12. storočia. O päť storočí neskôr sa už vyvíjal ako mestečko s pridelenými jarmočnými a trhovými privilégiami. Netrvalo dlho a Rajec sa stal centrom remesiel zameraných hlavne na produkciu kože a súkna. Známa bola najmä zvláštna červená koža (prezývaná tiež rajčianka), vyvážaná do celého Uhorska.

Pri obhliadke dnešného Rajca určite nevynechajte Mestské múzeum s prírodovednou a národopisnou expozíciou. Medzi tie s prívlastkom najvzácnejšie patrí listina Márie Terézie z roku 1749, ktorou Rajčanov oslobodila od platenia mýta v celom Uhorsku. Súčasťou múzea je tiež rajecká meštianska izba z 20. storočia a remeselnícka dielňa s praktickými ukážkami výroby textilných výrobkov, výrobkov z prútia, slamy, šúpolia a kože.

Rajecká Lesná


Celá Rajecká kotlina predstavovala v minulosti významné centrum remeselnej výroby. Medzi remeselníkmi žijúcimi od Rajeckých Teplíc až po Čičmany vynikali práve drevárski a rezbárski majstri živiaci sa remeselným a domácim spracovaním dreva. Dôkazom ich šikovnosti je majstrovské dielo – unikátny vyrezávaný betlehem, ktorý jeho autor až do roku 2002 neustále obohacoval novými figúrkami. Tvorí ho množstvo biblických postáv, ako i najcharakteristickejšie stavby pochádzajúce z rôznych kútov Slovenska.

Čičmany


Obce ležiace južne od Rajca sú významnými národopisnými lokalitami. Ľudová architektúra, kultúra, tradície a folklór sú od nepamäti tými najväčšími lákadlami pre turistov. K vôbec najnavštevovanejším miestam tejto oblasti patria Čičmany.

Čičmany Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry sa preslávila unikátnymi drevenicami s bielou ornamentálnou výzdobou. Maľba mala chrániť drevené trámy pred popraskaním v dôsledku žiarenia slnečných lúčov. Celý objekt tvorí dovedna 136 dreveníc, pričom najzachovanejší je jednoposchodový Radenov dom a susedný prízemný Gregorov dom s umiestnenou stálou národopisnou expozíciou. Čičmany sú taktiež vyhľadávaným turisticko-lyžiarskym strediskom Rajeckej kotliny.

Rajecké Teplice


Veľmi zaujímavé miesto, ktoré sa v písomných prameňoch spomína po prvý raz v roku 1376. Miestne alkalicko-zemité termálne pramene boli známe už v 14. storočí, od 17. storočia sa v ich súvislosti vyvíjali ako kúpeľná osada. Tento ráz pretrváva dodnes. Liečia sa tu reumatické problémy pohybového ústrojenstva, neurózy, a tiež niektoré choroby z povolania.

Kúpeľný dom Aphrodite v Rajeckých Tepliciach. Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Výnimočne atraktívny je kúpeľný dom Aphrodite, zriadený v antickom štýle, no vybavený tými najmodernejší diagnostickými a terapeutickými prístrojmi. Samotné termálne pramene majú vďaka zloženiu a teplote 38 stupňov Celzia vynikajúce ozdravujúce účinky. K celkovej atmosfére a ideálnym podmienkam prispieva i verejné kúpalisko s termálnou vodou a upravený kúpeľný park.

Ak sa nachádzate v Rajeckých Tepliciach, určite nezabudnite na prírodnú rezerváciu Slnečné skaly s pôsobivou a z morfologického hľadiska jedinečnou skalnou kulisou, a tiež Kuneradský zámok postavený v štýle románskej architektúry, dnes sídlo liečebného ústavu.

Lietava Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Neďaleko Rajeckých Teplíc sa na východnom okraji Strážovských vrchov vyníma zrúcanina hradu Lietava. Turisti si nevedia vynachváliť výhľad, ktorý návšteva hradného vrchu poskytuje. No málokto vie, že táto mohutná stredoveká pevnosť zohrala v dejinách Slovenska významnú úlohu. V stredoveku bol hrad považovaný za nedobytný a pod jeho panstvo patrilo široké okolie Rajeckej kotliny, čo predstavovalo suma sumárum 35 obcí. Hrad vznikol začiatkom 14. storočia a jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr patril rôznym šľachtickým rodom. Po vymretí Thurzovcov začal od 17. storočia postupne pustnúť a zmenil sa na rumovisko.

Komentáre