Cestovanie
Rybári milujú Hastings
Danka Šoporová, 5. februára 2013 6:00Už v stredoveku patril Hastings k piatim najdôležitejším anglickým prístavom. Foto: Webmagazin.sk/Danka Šoporová
Už v stredoveku patril Hastings k piatim najdôležitejším anglickým prístavom. Jeho povesť privilegovaného mesta s bohatou námornou históriou nám dodnes pripomína rybársky prístav a neopísateľná atmosféra, ktorú celé mestečko sála. Turisti bývajú zmätení
Na mieste terajšieho Hastingu stávala niekoľko storočí významná rybárska osada s pomerne slušne zastúpenou rybárskou komunitou. Samotný rybársky prístav už niekoľko dekád ostáva jedným z najväčších lákadiel pre turistov.
Tí, ktorí mali možnosť sem zavítať tvrdia, že prvé minúty si človek pripadá ako na dovolenke v prímorskom dovolenkovom stredisku. Rušná promenáda, zvuky morských vĺn, lietajúcich čajok, ale i dávno po lete relatívne plné pláže. Nesmú chýbať početné reštaurácie, detské herne určené mládeži pod osemnásť rokov s množstvom výherných cien v podobe plyšových hračiek, bábik, prípadne animovaných postavičiek zo známych rozprávok.
Už v stredoveku patril Hastings k piatim najdôležitejším anglickým prístavom. Foto: Webmagazin.sk/Danka Šoporová
Okrem príjemnej prechádzky, čerstvého vzduchu a dobrého jedla tu nechýba možnosť zakúpiť si denne čerstvé ryby alebo len tak sledovať prácu tunajších rybárov.Oproti minulosti sa veľa nezmenilo
Práve pri poslednej z činností veľmi skoro zistíte, že siete sa im zamotávajú rovnako, ako tomu bolo v minulosti. Jediným rozdielom je spôsob sušenia, našťastie o čosi menej pracný. Pôvodne sa totiž siete vyrábali z prírodných materiálov a daždivé počasie im rozhodne neprospievalo. Okrem nepriaznivého vlhkého počasia čelili tiež nájazdom krýs a neustále sa zvyšujúcim finančným požiadavkám chamtivých majiteľov pozemkov.
Odpoveďou rybárov boli unikátne drevené stavby zaberajúce miesto do výšky, čím vynaliezaví remeselníci dokázali ušetriť značný obnos finančných prostriedkov. Každá z týchto stavieb má dve až tri poschodia so skladovaním odlišných druhov sietí a dielne situované na prízemí. Jednou z mála pôvodných stavieb na tomto mieste je kostolík, dnes sídlo rybárskeho múzea, okrem iného s fotografiami vznešených hostí i modelmi dávnych lodí.
V Európe má svoje prvenstvo
Hastings a jeho prístav však nie je zaujímavý len drevenými sušiarňami sietí, ale tiež absenciou pristávacieho móla. Z tohto dôvodu sa lode na pláž museli odjakživa vyťahovať, a to predovšetkým za výdatnej pomoci koní. Tie bývali priviazané k navijaku, chodením dookola sa lano navíjalo a loď posúvala na breh. Späť do mora ich rybári jednoducho odtláčali chrbtom.
Už v stredoveku patril Hastings k piatim najdôležitejším anglickým prístavom. Foto: Webmagazin.sk/Danka Šoporová
Hoci dnes túto funkciu s prehľadom zvládajú motorové navijaky a traktory, Hastings aj naďalej ostáva najväčším európskym prístavom, ktorý sa týchto archaických metód vyťahovania lodí na breh nemieni ani v nasledujúcich rokoch vzdať.