Cestovanie

TOP zaujímavosti zo svetových pohrebných rituálov

"Iný kraj, iný mrav. A aj pohrebný rituál, mohli by sme dodať. V nasledujúcich riadkoch sa presvedčíte, že posledná cesta zosnulých v niektorých prípadoch vyráža dych."

Danka Šoporová, 6. februára 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Telo vynesené dravými vtákmi do nebies, pálenie pozostatkov na hranici, obrady za účasti početných autokarových zájazdov turistov, prípadne trhanie oblečenia ako prejav najväčšieho smútku. Zaujímavých pohrebných rituálov je však ešte o čosi viac.

Japonsko


Nechať sa pochovať v Japonsku možno oprávnene prirovnať k prepychu. Bežný pohreb, zväčša budhistického rázu, by našinca vyšiel na desiatky tisíc eur. Prečo tak veľa? Jednak kvôli nedostatku pohrebných miest a svoje zohráva i vypočítavosť tamojších majiteľov pohrebných spoločností. Využívajú smútok ľudí, ktorí z úcty k zosnulému o cene nevyjednávajú a zaplatia čiastku, ktorá sa od nich požaduje.

Telo mŕtveho muža je oblečené do obleku (v prípade ženy do kimona). Nechýba ďalšie kimono, sandále, šesť mincí na cestu za posmrtným životom a zopár drobností, ktoré mal dotyčný počas života rád. Pokiaľ je rakva vystavená na oltári v dome mŕtveho, pohrební hostia odovzdávajú rodine pozostalého kondolenčné peniaze. Samotný pohreb sa koná na druhý deň. Kňaz pridelí mŕtvemu nové budhistické meno, ktoré samo o sebe stojí v prepočte zhruba tritisíc eur.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Telá sú obvykle spopolnené v krematóriu a popol býva neraz rozdelený do viacerých urien. Jedna putuje napríklad do rodinného hrobu, ďalšia do chrámu, prípadne do spoločného hrobu zamestnancov spoločnosti, v ktorej nebohý počas života pracoval.

Číňania


Ani tento národ, čo sa okázalosti pochovávania týka, v ničom nezaostáva. Rodina pozostalých prísne dohliada na celý priebeh príprav, v snahe znížiť riziko prípadných katastrof na minimum. Pohrebný rituál do veľkej miery ovplyvňuje vek mŕtveho, rodinný stav, postavenie v spoločnosti, ale i príčina smrti.

Pred uložením do rakvy je telo dôkladne poumývané a zaodiate do najlepšieho odevu zosnulého. Minimálne jeden deň bdie pri mŕtvom stráž pozostávajúca z príbuzných, ktorí si v boji so smútkom pomáhajú hazardnými hrami. Priebeh smútočného obradu závisí od konkrétnej tradície, jeho základom je vždy hlasitý nárek a modlitby. Pri uzatváraní rakvy musia všetci prítomní odvrátiť zrak s cieľom odvrátiť hroziace nešťastie.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Podľa pravidiel Feng-šuej je na cintoríne, situovanom obvykle na svahu, rakva uložená do zeme. V posledných rokoch ale komunistická vláda pozostalým nariaďuje kremáciu, pričom argumentuje nedostatkom poľnohospodárskej pôdy. Na tradičný spôsob pochovávania ľudí stále nemálo Číňanov nedá dopustiť a svojich príbuzných pochová napriek vysokým sankciám do zeme ilegálne.

Moslimovia


Ak porovnáme moslimské pohreby s tradíciami vyššie spomínaných krajín, sú určite neporovnateľne skromnejšie. Mnoho moslimov dokonca miesto kvetín pokladá na hrob kamene. Veľmi dôležité je, aby umierajúci človek neostával ani chvíľu sám. Po smrti sa o telo príkladne stará najbližšia rodina. Pohreb musí prebehnúť čo najskôr, najlepšie do dvadsiatich štyroch hodín po úmrtí.

Pripravené telo je odnesené na cintorín, položené priamo do hrobu hlavou smerujúcou k Mekke. Blízki príbuzní umiestnia pod hlavu, bradu a rameno zosnulého ručne pripravenú guľu z hliny. Po modlitbách je celé telo zasypané hlinou a pohreb ukončí kolektívny spev zúčastnených. Islam zakazuje akékoľvek hlasité náreky a emočné výbuchy. Posledná cesta zosnulého musí prebiehať dôstojne, pokiaľ možno v čo najväčšej tichosti.

Ďalšie zaujímavé tradície


Na ostrove Bali trvá kremácia dlhé hodiny. O spálenie sa totiž starajú plynové horáky umiestnené pod hlavou a nohami zosnulého. Avšak celková atmosféra je veselá a príjemná. Turisti sem dokonca chodievajú na autobusové zájazdy. Táto udalosť je neraz pripravovaná i niekoľko rokov. Ak sa pýtate, čo sa zatiaľ deje s telom nebožtíka, odpoveď je jednoduchá. Čaká v zemi, pokým si rodina potrebný obnos peňazí nenašetrí.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Telá mŕtvych Tibeťanov bývajú vynesené do nebies dravými vtákmi.

Židia sú zásadne proti kremácii. Pri pochovávaní mŕtveho nesmie byť badateľné, z akej spoločenskej vrstvy pochádzal. Preto na všetkých zosnulých čaká rovnaký odev a veľmi skromná rakva.

Pohreb na brehu rieky Gangy v meste Váránasí je snom všetkých Hinduistov. Mŕtve telo je najskôr ponorené do posvätnej rieky a následne spálené na asi polmetrovej hranici. Spaľovanie sa netýka len detí, tehotných žien, svätých mužov a ľudí uštipnutých kobrou. Tí bývajú, zaťažení kameňom, pochovávaní priamo vo vode.

Na ostrove Mali majú príbuzní po smrti blízkeho dôležitú úlohu, a síce: vyhnať jeho ducha čo najďalej od dediny. Telá sú preto pochovávané v jaskyniach nad útesmi. Duch mŕtveho tak ľahšie nájde cestu do neba.

Komentáre