Cestovanie

Neznámymi zákutiami Košíc

"Áno, biely dom majú nielen v Spojených štátoch, ale aj v Košiciach."

Matej Šulc, 25. mája 2013 6:00
Vodnolyžiarsky areál na Jazere. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Košice sa vďaka výhre grantu Európskeho hlavného mesta kultúry na rok 2013 stali lákadlom tak pre domácich, tak aj pre zahraničných turistov. Výber z mnohých kultúrnych podujatí, prechádzka historickým centrom s príjemným popíjaním kávy a korzovaním, či návšteva barov a diskoték vo večerných hodinách patria k zvyčajnému programu pri návšteve mesta. My ale prinesieme niekoľko tipov, na ktoré ostatné bedekre zabúdajú.

Aktívny oddych na Jazere


V silných letných horúčavách sa určite oplatí schladiť sa kúpaním a vodnými športmi na sídlisku Nad jazerom. Príjemné letovisko s unikátnou scenériou typických socialistických panelákov sedemdesiatych rokov ponúka miestnym únik pred starosťami a tým športovejšie založeným aj možnosť vybrať si z niekoľkých vodných športov.

Vďaka lokálnemu vodnolyžiarskemu areálu vyrástlo v Košiciach mnoho vynikajúcich športovcov a reprezentantov ako na vodných lyžiach, tak aj na wake-u. Miestni nadšenci tu vybudovali jeden z najlepších freestyleových wakeparkov v strednej Európe.

Furčianske grafiti


Pre mladých nadšencov umenia sa určite oplatí navštíviť sídlisko Dargovských hrdinov, ktorému nepovie žiadny Košičan inak ako Furča. Pri prechádzke medzi panelákmi v najvyššej časti sídliska uvidíme zaujímavé diela.

Grafiti na Furči. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Zaujímavý je napríklad komix v mnohých jazykoch, ktorý vás uistí, že sú Košice už dávno multikultúrnym mestom, kde sú ľudia k sebe tolerantní a milí aj bez ohľadu na pôvod a vzájomne sa podporujú. Zaujímavé kresby môžete rovnako nájsť napríklad aj na sídlisku Západ, v Košiciach známeho ako Terasa, kde diela domácich aj zahraničných umelcov skrášľujú viaceré ošúchané steny starých panelákov.

Najhustejšie sídlisko


Ďalším košickým naj je určite sídlisko Ťahanovce. Projekt socialistickej výstavby panelákov v osemdesiatych rokov tu dospel doslova k absurdite, a tak vzniklo sídlisko s najhustejším zaľudnením v republike. V minimalizovanom priestore, ktoré vynašiel socializmus osemdesiatych rokov, žijú bok po boku rodiny osemdesiatych rokov, Rómovia či dokonca ukrajinskí vysídlenci z Černobyľu.

Najzaujímavejším monumentom je opustený víťazný oblúk, ktorý symbolizuje plány ďalšieho rozširovania sídliska. K nemu ale vďaka revolúcii už neprišlo a ťahanovský víťazný oblúk predstavuje krásnu pamiatku socialistickej výstavby.

Víťazný oblúk Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc

Biely dom aj kvalitný skateboarding


Milovníkom extrémnych športov, ako je skateboarding, korčuľovanie či freestyle BMX, prinášajú Košice rovnako bohaté možnosti. Najznámejším miestom je určite Biely dom. Áno, biely dom majú nielen v Spojených štátoch, ale aj v Košiciach. Nachádza sa na sídlisku Terasa, je sídlom mestského úradu a je naozaj biely. Neďaleko Bieleho domu sa nachádza aj krytý malý skatepark v zrekonštruovanom starom výmenníku, no ak si chcete vyskúšať skutočne kvalitný skateboarding, navštívte najlepší skatepark na Slovensku v areáli športov na sídlisku Železníky. Stačí pri Bielom dome nastúpiť na električku číslo deväť.

Komentáre