Cestovanie

Na vodnom mlyne v Kováčovej pribudlo po desaťročiach mlynské koleso

"Budova mlyna v obci Kováčová chátrala viac ako päťdesiat rokov, napriek tomu sa v nej zachovalo takmer kompletné zariadenie. "

TASR, 15. júna 2021 13:47
Otvorenie projektu Vodný mlyn v Kováčovej 14. júna 2021. Na snímke Gejza Lyócsa pri mlyne. Foto: TASR - František Iván
Kováčová 14. júna (TASR) – Vodný mlyn v obci Kováčová v Rožňavskom okrese získal po viac ako 50 rokoch svoju niekdajšiu podobu. Ako TASR informovala riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, k mlynu pribudlo mlynské koleso i privádzací drevený žľab.

„Zámerom projektu je zachovať tradíciu mlynárstva na Gemeri a priblížiť fungovanie ekologickej vodnej energie, ktorú využívali naši predkovia v minulosti. Rovnako chceme podporovať aj pôvodnú ľudovú tvorbu, a tak zachovať kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie,“ povedala Jurková s tým, že projekt bol podporený v rámci grantovej výzvy Terra Incognita. V rámci nej bola v obci Zádiel osadená aj informačná tabuľa, ktorá má s projektom oboznámiť návštevníkov južnej časti Košického kraja.

Na snímke Gejza Lyócsa pri mlyne. Foto: TASR - František Iván


Budova mlyna v obci Kováčová chátrala viac ako päť desaťročí, napriek tomu sa v nej zachovalo takmer kompletné zariadenie. „Komunisti mlyn aj s domom znárodnili v roku 1950 a tak sa moji starí rodičia stali za noc doslova bezdomovcami. Nevzdali sa, neustále niekde písali a dožadovali sa vrátenia mlyna,“ priblížil Gejza Lyócsa, ktorý mlyn spoločne s manželkou obnovuje od roku 2004.

Z interiéru mlyna sa Lyócsovcom podarilo vytvoriť múzeum, ktoré je od roku 2019 prístupné širokej verejnosti. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o tradičnom mlynárskom remesle a na vlastné oči si pozrieť, ako sa kedysi vyrábala múka pomocou pôvodného zachovaného zariadenia. Súčasťou prehliadky je aj expozícia úžitkových predmetov a predmetov ľudovej tvorby.„Aj napriek tomu, že mlynárstvo má na Gemeri bohatú históriu, počet zachovaných mlynov zrátame na prstoch jednej ruky. Je preto vzácne, že súčasným majiteľom záleží na uchovávaní tradície mlynárstva a svoj čas venujú obnove mlyna,“ ocenil predseda KSK Rastislav Trnka. Ako dodal, podobné regionálne pamiatky sú pre rozvoj cestovného ruchu veľmi dôležité a verí, že projekt bude príležitosťou pre rozvoj ďalších služieb na Gemeri.Komentáre