Cestovanie

Na Čingove v Slovenskom raji vybudujú autokemping

"Predkladaný projekt rešpektuje princípy ekoturizmu, autokemping totiž ponúka návštevníkom možnosť ubytovať sa v prírode."

TASR, 10. februára 2022 10:36
Na archívnej snímke z 30. júna 2020 kovové stupačky v Tomášovskej Belej na Čingove. Foto: TASR – Milan Kapusta
Smižany 10. februára (TASR) –
Na Čingove v Slovenskom raji chcú vďaka dotácii z Košického samosprávneho kraja vybudovať autokemping. Projektová manažérka Gabriela Hajduková pre TASR uviedla, že práce by sa mali začať v apríli a celkové náklady na jednotlivé aktivity sú na úrovni takmer 87.000 eur. Zámer vítajú aj ochranári.

„Cieľom predkladaného projektu je vytvoriť v destinácii podmienky na zlepšenie a rozvoj služieb v cestovnom ruchu a prispieť k zvyšovaniu ich kvality v oblasti kempovania. Zámerom je tiež vzájomne prepojiť spoluprácu s miestnymi poskytovateľmi služieb, ako aj podporiť tamojších remeselníkov vytvorením priestoru na ich prezentáciu,“ priblížila Hajduková s tým, že vznik autokempingu zároveň prispeje k prezentácii a propagácii historického a prírodného dedičstva Národného parku Slovenský raj s jeho destináciami.

Do realizácie projektu chcú aktívne zapájať lokálnych dodávateľov a vytvárať tiež podmienky na prezentáciu atraktivít, regionálnych produktov i služieb v cestovnom ruchu v regióne. Autokemping by mal vzniknúť v katastri obce Smižany v okrese Spišská Nová Ves na celkovej ploche približne 20 hektárov. „Cieľom je vytvoriť zázemie pre kempovanie, vzniknúť by tam malo 26 odstavných plôch pre vozidlá, toalety a sprchy,“ doplnila projektová manažérka.

Predkladaný projekt podľa nej rešpektuje princípy ekoturizmu, autokemping totiž ponúka návštevníkom možnosť ubytovať sa v prírode, byť v jej blízkom kontakte či eliminovať nelegálne parkovanie na území národného parku. Vďaka tomu sa zvýši aj ochrana územia. V areáli kempu nebudú vytvárané betónové, ale zatrávnené odstavné plochy.

„Známy autokemping na neďalekom Ďurkovci zanikol, tak je len dobre, že aj v tejto časti Slovenského raja vznikne nová možnosť autokempingu s patričným vybavením a službami. Stretávame sa v posledných rokoch s tým, že karavany nocujú na lesných cestách v národnom parku, tak budú mať možnosť nocovať legálne vo vymedzenom priestore,“ zhodnotil zámer riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Práce na výstavbe autokempingu by mali byť ukončené v októbri tohto roka.

Komentáre