Cestovanie

Mŕtve more vás prekvapivo vylieči

"Vzhľadom na preukázateľnú liečivú silu vyznieva jeho názov ako paradox. Turisti, zvieratá, bujná vegetácia. V okolí Mŕtveho mora to žije viac, ako by ste čakali."

Danka Šoporová, 18. marca 2013 14:00
Mŕtve more Foto: TASR/AP Photo
Mŕtve more je bezodtokové slané jazero ležiace medzi Izraelom a Jordánskom. So svojou hĺbkou 420 metrov pod hladinou oceánu je vôbec najnižšie položeným jazerom sveta. Jediným celoročným prítokom je rieka Jordán, ktorej prietok je ale koncom roka minimálny. To má žiaľ pre Mŕtve more priam fatálne následky. Kvôli nepostačujúcim prietokom a silným výparom sa jazero viditeľne zmenšuje. Za posledných 50 rokov poklesla jeho hladina až o desať metrov. Aktuálna dĺžka 67 kilometrov, šírka 18 kilometrov a celková rozloha 1050 kilometrov tak bude o nejaký čas opäť výrazne menšia.

Najslanšie na svete


Ďalšie prvenstvo, ktoré mu právom patrí, sa týka špecifickej konzistencie. Mŕtve more je totiž zhruba deväťkrát slanšie než morská voda. Jeho koncentrácia soli je až 33,7%. Vďačí za to vysokej hustote vody, a teda vyššej tlakovej sile pôsobiacej na plávajúce predmety. Pre udržanie sa nad hladinou nepotrebujete vedieť plávať. Stačí si len ľahnúť a nechať sa nadnášať.

Mŕtve more Foto: TASR/AP Photo

Okolie mora nie je mŕtve


I keď tamojšie unikátne minerálne prostredie nevytvára podmienky na prežitie bežných živočíchov, diametrálne odlišne to vyzerá iba o kúsok ďalej v Judskej púšti, konkrétne v tropickej oáze pri potoku En Gedi. Práve dostatok vlahy a široká vegetácia sú magnetom pre výskyt najrôznejšieho druhu zvery. Bez problémov tu narazíte na malé stáda kozorožcov či sýrskeho kopytníka. Údolie Mŕtveho mora je zas bohaté na vlkov, líšky, hyeny a ak budete mať naozaj šťastie (pri potrebnej dávke odvahy), narazíte aj na leoparda.

Obľúbená dovolenková destinácia


Na oblasť Mŕtveho mora sa začína vo svojej pestrej ponuke zájazdov špecializovať čoraz väčšie množstvo cestovných kancelárii. Nečudo, veď pobyt pri ňom je vyložene blahodarný. Tamojšia voda obsahuje až 21 minerálov a stopových prvkov, pričom dvanásť z nich dokonca nenájdete v žiadnom inom mori.

S čím vám pomôže?


Historické dokumenty a archeologické nálezy v blízkosti Mŕtveho mora poskytujú reálne dôkazy o jeho liečivej sile už v období staroveku. Tisícky rokov dokázala príroda uchrániť toto tajuplné miesto od vplyvov modernej civilizácie. Práve vďaka situovaniu do nehostinnej púšte mimo akéhokoľvek zdroja znečistenia je oblasť Mŕtveho mora považovaná za zázrak.

Mŕtve more Foto: TASR/AP Photo
Kombinácia vody, bahna a soli výrazne zmierňuje predovšetkým kožné problémy (úspešnosť liečby a celkového zmiznutia kožných problémov bolo zaznamenaných u 88% pacientov!), no vďaka vzduchu bez peľu a alergénov si prídu na svoje i turisti s dýchacími starosťami. Minerálne bahno posilňuje vlasové korienky, eliminuje výskyt lupín, vyhladzuje vrásky a pomáha spomaľovať proces starnutia pokožky.

Okrem toho je bahno z Mŕtveho mora skvelým pomocníkom pri liečení neduhov s kĺbmi, zmierňuje reumatické ťažkosti, artritídu i zápal nervov. Voda z Mŕtveho mora zlepšuje krvný obeh, metabolizmus a upokojuje nervovú sústavu. Niet pochýb, že pobyt na tomto mieste speje k regenerácii a očiste celého organizmu.

Komentáre