Cestovanie

Ako sa žije strážcom majákov?

"Pohľad na starý maják uprostred rozbúreného mora evokuje vo väčšine ľudí niečo tajomné, ba až hrôzostrašné. To však neplatí o jeho strážcoch."

Danka Šoporová, 24. februára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Väčšina majákov vo svete je už pre verejnosť sprístupnená. Pokiaľ zvyknete tráviť letnú dovolenku na Jadrane, možno ste počuli o najkrajšom majáku stojacom v dedinke Veli Rat na ostrove Dugi otok. Ide o jeden z najdostupnejších majákov, čo pochopiteľne sprevádza veľký záujem turistov. Stačí nasadnúť na trajekt zo Zadaru a po zhruba 37 kilometrovej plavbe sa ocitnete na spomínanom ostrove. Odtiaľ je to do cieľa približne 20 km jazdy po asfaltovej diaľnici. Ak budete mať šťastie, za borovicovými lesmi vás privíta sám hrdý nájomník Zvonimír Skorčevič s manželkou a malou dcérkou.

Mnohí by s ním menili


„Rok čo rok sa obávam možného nástupcu. Konkurencia rastie s každou turistickou skupinou,“ smeje sa aktuálny strážca a dodáva: „Hneď ako niekto vyšliape tých 183 schodov a naskytne sa mu majestátny výhľad na široké okolie, už nechce odísť.“ Rovnaký pocit zaplavil pred jedenástimi rokmi aj jeho a dnes je šťastný, že tu s rodinou môže žiť.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Podmienky sa za ten čas zmenili výrazne k lepšiemu. „Zabudnite na romantiku, je to skutočná drina. I keď v porovnaní s minulosťou ďaleko menšia,“ prezrádza sympatický dobrodruh. Jeho kolegovia kedysi všetko zvládali ručne. Každé štyri hodiny, vo dne v noci, naťahovali špeciálne zariadenie riadiace rotáciu svetlometu. Stroj by svojim zastavením mohol ľahko spôsobiť požiar na celej veži. Dnes už je takmer všetko riadené automaticky. Napríklad i svetlo sa zapína pomocou fotobuniek, ktoré v prípade hmly dokážu veľmi rýchlo reagovať. „Ja dohliadam na ich správne fungovanie a o celkovej situácii pravidelne informujem centrálu v meste Zadar,“ konkretizuje niektoré z pracovných povinností Zvonimír.

Nič pre slabších jedincov


Hoci sa práca strážcov majáku môže zdať idylická, opak je pravdou. Málokto zvládne život mimo civilizácie, na mori, bez možnosti skočiť si do obchodu pre maslo alebo zájsť len tak na drink s kamarátmi. To koniec koncov potvrdzujú i Zvonimírove slová: „Noví strážcovia vždy hýria nadšením. No väčšinou balia kufre už po pár mesiacoch. Ostanú len tí, ktorí sú pre túto prácu zapálení a robia ju srdcom.“

Ilustračné foto Foto: bigpicture.ru
Spomína si taktiež na jedného z dávnejších kolegov, ktorý žil a pracoval na majáku dlhých 20 rokov. „Toho od pevniny delila niekoľkohodinová plavba loďou. Na majáku žil nepretržite 11 mesiacov v roku a na jeden mesiac smel ísť na pevninu. Raz mu to ale poveternostné podmienky nedovolili a na majáku strávil nepretržite dva roky. Kvôli rodine sa pred časom milovanej práce vzdal, no dodnes mu veľmi chýba.“

Chcete zažiť noc na majáku?


Nejde o nič nereálne. Ak ste akčnej povahy a maják považujete za synonymum romantiky, stačí si prelistovať dovolenkové katalógy a internetové portály. Len v samotnom Chorvátsku nájdete minimálne desať majákov s možnosťou nocľahu. Ubytovacie kapacity sú samozrejme obmedzené, a preto sa ich rezervácia vyžaduje niekoľko mesiacov vopred. Cena sa pritom pohybuje okolo 80 eur na noc.

Komentáre