Cestovanie

Neverte médiám a choďte do Iránu

"Irán je krajinou so silne štátom presadzovaným moslimským právom šaria, ktorého súčasťou je aj absolútny zákaz konzumácie alkoholu."

Matej Šulc, 22. mája 2013 10:00
Na námestí v Esfaháne pulzuje život. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Na začiatok si položme vedomostnú otázku. Vieme odpovedať skôr na otázku, kto je iránskym prezidentom, alebo s ktorými krajinami Irán susedí? Stavím sa, že väčšina z nás, vrátane mňa by sme skôr uhádli toho prezidenta. Práve negatívna mediálna popularita robí Irán v dnešnom svete známejší ako jeho história, kultúra, či geografia.

Už dávno nie extrém


Cestovaniu do Iránu určite nepridáva na popularite incident o zajatí Slováka pre podozrenie zo spolupráce s americkou tajnou službou. Ide ale len ojedinelý incident, do Iránu aj napriek pomerne náročnému a niekedy aj zdĺhavému vybaveniu víz cestujú každoročne desiatky tisíc turistov z celého sveta.

Zrúcaniny Persepolisu neďaleko Šírazu. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Dôvod je jasný. Krajina o rozlohe Nemecka, Francúzska a Španielska dokopy ponúka takmer všetko. Od exotickej kultúry cez bohatú históriu až po slnečné pláže a teplé moria. A dokonca aj esenciu nepoznaného pri úplne normálnych činnostiach.

Alkohol aj internet inkognito


Irán je krajinou so silne štátom presadzovaným moslimským právom šaria, ktorého súčasťou je aj absolútny zákaz konzumácie alkoholu. Nepredstaviteľné, však? Nekúpite ho v supermarkete, diskonte, ani krčme. Legálnou cestou to skrátka nejde, domáci ho však kupujú s výraznou prirážkou na čiernom trhu a potom s radosťou konzumujú.

Pobrežie na juhu krajiny. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Ešte vtipnejšie je používanie internetu. Jeho obsah je veľmi výrazne blokovaný, nedajú sa navštíviť nielenže západné spravodajské servery, ale napríklad ani webové stránky niektorých európskych veľkoklubov. “Práca na ministerstve informácií je najlepšie platenou možnosťou,“ vraví mi v Kermáne informatik, ktorý mi ihneď posiela na e-mail podľa mňa najúspešnejší program v Iráne, takzvaný antiblok. „Antiblok je dobrý, ale dnes len krátko,“ hovorí mladý správca internetovej kaviarne. Vraj už vedia antiblok odhaliť a dnes okolo jeho práce už niekoľkokrát krúžili podozriví ľudia. A tak som sa vybral rýchlo páchať trestný čin čítaním západných webov.

Šatku rýchlo dole


Napriek tomu, že v Iráne nenájdeme žiadne krčmy, bary ani diskotéky, nemôžeme miestnych považovať za nespokojných, práve naopak. Sú skrátka iní a so známymi sa stretávajú v čajovniach. Presladený čierny čaj a vodná fajka sú navyše omnoho príjemnejším prostredím aj pre deti, takže mladí môžu pokojne brávať deti večer zo sebou von bez akéhokoľvek rizika.

Autobusové nástupište je prísne delené medzi mužov a ženy. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
V prípade, že je večer výnimočnejší, partia sa odoberie do súkromia. Ako prvé ženy zhadzujú pokrývky hlavy a odhaľujú dokonalo upravené vlasy. A potom sa vytiahne vodka z čierneho trhu a zábava pokračuje občerstvením. Kukurica, kebab, jogurt, ryža. A najlepšie všetko dokopy…

Za poznaním i oddychom


Ak vyžadujete od dovolenky teplo, slnko a more, určite Irán neodsudzujte. Ostrovy Kiš, Hormuz či Qeshm na juhu krajiny, neďaleko Dubaja, ponúkajú kvalitne vybavené hotely, priezračné more, čisté pláže a relax.

Tradičný pastiersky domček. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Naopak sever a stred krajiny sa oplatí navštíviť viac pre kultúru. Historické mestá Šíráz, Esfahán a Jazd nechýbajú takmer na žiadnom itinerári poznávacích ciest Iránom. Zatiaľ čo v starovekom Jazde spoznáte starovekú klimatizáciu a princíp ťažby vody na púšti, Šíráz je mestom básnikov a Esfahán najkrajším mestom Iránu. Určite nevynechajte ani návštevy posvätných miest Qom a Mašád.

V Teheráne zasa buďte pripravení na priam nepriesvitný smog a rušnú premávku. A v celom Iráne potom aj nekonečnú pohostinnosť, bezpečie a teplo. No predstavte si žiť v krajine, kde vám za krádež odseknú ruky, kradli by ste?

Komentáre