Cestovanie

Inscenované prehliadky na Bojnickom zámku priblížia krádež oltára

"Vtipne vymyslenú divadelnú paródiu na krádež oltárnych obrazov odohrajú profesionálni aj amatérski herci vždy večer v čase od 18.00 do 20.00 h."

TASR, 30. septembra 2022 11:27
Pohľad na Bojnický zámok. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Krádež piatich oltárnych obrazov z Bojnického zámku v auguste 1933 priblížia inscenované prehliadky, ktoré pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice. Verejnosť ich bude môcť navštíviť 28. a 29. októbra. TASR o tom informovala PR manažérka múzea Petra Gordíková.

"V noci zo dňa 27. na 28. augusta 1933 bolo zo zámku dedičov Jána Pálffyho v Bojniciach odcudzených päť oltárnych obrazov v cene vyše 2.000.000 korún českých. Krajinský úrad žiada, aby páni prednostovia úradov okamžite zaviedli po páchateľoch krádeže dôkladné pátranie. Pohraničné kontrolné stanice nech dbajú toho, aby obrazy neboli podlúdne vyvezené za hranice," písalo sa v oficiálnom vyhlásení z augusta 1933.

Krádež vzácnych obrazov na Bojnickom zámku nemala v tom čase obdobu, za vypátranie odcudzených diel vypísali mimoriadnu odmenu vo výške 7500 korún českých.

"Práve záhadná krádež Bojnického oltára sa stala námetom pre inscenované prehliadky Bojnického zámku. Réžie podujatia sa zhostila Naďa Uherová, o hudobnú zložku predstavení sa postarala Denisa Uherová," priblížila Gordíková.

Vtipne vymyslenú divadelnú paródiu na krádež oltárnych obrazov podľa nej odohrajú profesionálni aj amatérski herci vždy večer v čase od 18.00 do 20.00 h. "Jednotlivé vstupy sú plánované v 15-minútových intervaloch," dodala.


Komentáre