Cestovanie

HZS: Túru sa oplatí si naplánovať, búrky prichádzajú skôr poobede

"Aktuálne podľa HZS platia výstrahy pred búrkami vo Vysokých, Západných aj Nízkych Tatrách. Po zásahu bleskom pod Kriváňom v pondelok (15. 8.) zomrel turista a ďalší sa zranil."

TASR, 17. augusta 2022 12:45
Na archívnej snímke turisti na modro-značenej turistickej trase v Žiarskej doline. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Horská záchranná služba (HZS) prízvukuje turistom, že ak sa chcú vyhnúť zásahu blesku v horách, oplatí sa túru naplánovať. Treba ju tiež prispôsobiť aktuálnym aj predpokladaným poveternostným podmienkam. Ak je túra dlhá, po hrebeni alebo bez možnosti rýchleho úniku, je podľa HZS najlepšie začať už skoro ráno. Pripomenula, že búrky oveľa častejšie prichádzajú v poobedňajších hodinách.

"Treba si naozaj plánovať túru, plánovať si ju zodpovedne a adekvátne podmienkam a svojej fyzickej, psychickej a technickej kondícii," uviedol pre TASR riaditeľ Horskej záchrannej služby (HZS) Marek Biskupič.

Dôležité je podľa horských záchranárov sledovať predpoveď počasia, výstrahy na stránkach SHMÚ, IMGW (poľský hydrometeorologický ústav) a HZS. "Odporúčame pozrieť si pozorne plánovanú trasu, hlavne, či sa dá v prípade blížiacej sa búrky rýchlo zbehnúť do údolia," radí HZS na sociálnej sieti. Na hrebeňoch a vrcholoch je totiž podľa nej oveľa väčšia pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom.

Ak už turistov zasiahne na túre búrka, treba čo najrýchlejšie skúsiť nájsť úkryt, napríklad chatu, útulňu, prípadne auto. "Ak nie je možné nájsť lepší úkryt, vyhľadajte miesto pod úrovňou terénu, napríklad priekopu. V prípade, že je v blízkosti les, vyberte si miesto radšej hlbšie v lese ako na jeho okraji," dodali horskí záchranári.

V prípade, že je úkryt ďaleko, záchranári odporúčajú zbaviť sa kovových predmetov, nebezpečné sú oceľové laná, reťaze a rebríky. Odporúčajú dať sa do podrepu, najlepšie na nejakú izolačnú podložku, chrániť si sluch a dodržovať vzdialenosť od ďalších ľudí.

Aktuálne podľa HZS platia výstrahy pred búrkami vo Vysokých, Západných aj Nízkych Tatrách. Po zásahu bleskom pod Kriváňom v pondelok (15. 8.) zomrel turista a ďalší sa zranil.

Komentáre