Cestovanie
Ako sa žije v hlavnom meste Vietnamu?
Danka Šoporová, 21. marca 2013 15:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Nie je to tak dávno, čo toto krásne mesto pozostávalo len z desiatky ulíc. Preč je tiež doba, keď ste vonku vídali viac bicyklov než motorových vozidiel. Zub času sa nezmazateľne podpísal aj pod charakter tejto stále obľúbenej ázijskej oblasti.Hanoj, mesto plné protikladov
Vietnamská metropola Hanoj sa môže pochváliť dovedna tisícročnou históriou. A nielen tým. Na pravom brehu Červenej rieky stojí zhruba 900 chrámov a pagod. Ak berieme do úvahy početné armády Číňanov, Japoncov, Francúzov i Američanov, ktoré krajinou v minulosti prešli, ide skutočne o obdivuhodné množstvo. Dnes je ale mesto navštevované aj z celkom iných dôvodov.
Záplava študentov
V súčasnosti je Hanoj najmä politickým centrom a vychýreným mestom študentov. V období konania prijímacích skúšok na tunajšiu univerzitu býva naplnené až k prasknutiu. Pôvodne konfuciánsky Chrám literatúry sa stal v roku 1076 sídlom prvej univerzity určenej ku vzdelávaniu Mandarínov. Tomuto účelu budova slúžila až sedem storočí a za tú dobu v nej vyštudovalo až 2313 doktorov.
V pätnástom storočí vznikla tradícia zaznamenávať mená absolventov na kamenné pozadia obrovských korytnačiek vytesaných z kameňa. Hoci sa ich zachovalo len 82, mágia miesta ostala nezmenená. Množstvo študentov sem dodnes prichádza po kúsok šťastia a veria, že aj tento rituál im zabezpečí potrebný úspech v štúdiu.
Športoví nadšenci i zruční remeselníci
Jazero Hoan Kiem je srdcom celého mesta. V preklade znamená „obnovený meč”. Lokálna legenda hovorí o tom, ako cisár Le Loi získal meč z jazera a ním vyhnal čínskych votrelcov. Keď sa monarcha vrátil k jazeru, korytnačka prehltla meč a ponorila sa aj s ním do vody. Miestni veria, že korytnačka stále žije a má vyše 550 rokov.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Atmosféru celého mesta neodmysliteľne dotvára i stará tržnica. Do dvadsiateho storočia vstúpil Hanoj s len 630 ulicami, pričom každá sa špecializovala na určitý druh tovaru. Turistov zvyknú prekvapiť zruční kamenári, ktorí priamo na ulici vyrábajú náhrobné kamene rovno vedľa obchodíku plného plagátov s dobovou propagandou. Uctievaný prezident
Návštevníkov rovnako láka i sídlo vietnamského prezidenta a otca nezávislosti v jednom, Ho či Mina. Jeho skromný domček v centre Hanoj vierohodne zapadá do legendy muža, ktorý sa obetoval pre svoju milovanú zem. Keď 2. 9. 1969 zomrel, bolo oficiálne ohlásenie jeho smrti o deň odložené, aby nekorešpondovalo so štátnym sviatkom. Podľa posledného priania malo byť telo po smrti spálené a popol odvezený na tri miesta vo Vietname. Miesto toho bolo nabalzamované a podľa vzoru Sovietskeho zväzu odvezené do mauzólea. Ani tento chrám sa postupom rokov nevyhol fámam, že vystavené telo je už len obyčajnou voskovou figurínou.
Doprava bez pravidiel
Hanoiské ulice sú zaplavené motocyklami všetkého druhú a predstavujú tak názornú ukážku vietnamských premien pod vplyvom modernej doby. Vozidiel neustále pribúda a obrázok krajiny bicyklov je najmä vo väčších mestách nenávratnou minulosťou. Pre chodcov znamená akýkoľvek pokus o prekročenie ulice formu hlavolamu. Tak ako celá krajina, i oni sa riadia vetou: Starajte sa len o to, čo je pred vami a neobzerajte sa späť.