Cestovanie
Gruzínsky národný poklad: Vyskúšali ste už ich víno?
Danka Šoporová, 5. januára 2013 6:00
Bolo to práve gruzínske víno, ktoré sa stalo pred šiestimi rokmi prvou obeťou sporu medzi Moskvou a hlavným mestom Tbilisi. Rusko uvalilo prísne reštrikcie na dovoz gruzínskeho vína, pričom rozhodnutie zdôvodnilo údajne nevyhovujúcou kvalitou. Nakoľko 90 percent exportu putovalo práve do tejto krajiny, gruzínsky vinársky priemysel sa otriasol v základoch.

Jednou z najstarších a najperspektívnejších oblastí pre pestovanie vína je lokalita Rača – Lečmuhi, nachádzajúca sa v západnej časti krajiny. Z jej dielne pochádzajú vysoko kvalitné, prirodzene šumivé polosladké a suché druhy. Jedným z nich je exkluzívne, vo svete dobre známe polosladké víno Khvanchkara nezameniteľnej chuti a sfarbenia produkované v tunajšom mikroregióne rovnomenného názvu.

Zaujímavosti, o ktorých ste (možno) netušili
Gruzínske víno kvasí a zreje priamo v zemi, v obrovských dubových džbánoch zapustených do podlahy. Nazývajú sa kvevri a dotvárajú špecifickú chuť a arómu budúceho vína.
Na samotnej kvalite závisí aj spoločenské postavenie hostiteľa. Bez dobrého vína je totiž povesť každého z nich nenávratne pošpinená.

Tradičný prípitok pozostáva z poďakovania vinárskym predkom za šírenie postupov a receptúr medzi jednotlivými generáciami, bez ktorých by sa krajina len ťažko stala ospevovanou vinárskou lokalitou.
V hlavnom meste Tbilisi sa nachádza Vinárske múzeum. Skrýva zhruba 140 000 fliaš vína, pričom podaktoré kúsky sú priam historickou raritou.

Vinárstvo je podstatnou zložkou národného hospodárstva krajiny. Vinárska kultúra a tradície prežili v takmer nezmenenej podobe časy komunizmu, na čo sú Gruzínci patrične hrdí.