Cestovanie

Dóm svätého Martina je postavený na cintoríne

"Medzi významných ľudí, ktorí sú pochovaní pod Dómom, je napríklad kardinál Peter Pázmaň, ktorý mal veľkú zásluhu na tom, že sa na tomto území po veľkých turbulenciách upevnila katolícka identita. "

TASR, 13. apríla 2017 8:00
Pod Dómom svätého Martina v Bratislave sa nachádza cintorín. Foto: TASR/Dano Veselský
Dóm svätého Martina v Bratislave je postavený na cintoríne. Pod jednou časťou chrámu sa nachádza klasický cintorín, kde sa ľudia pochovávali do zeme, v druhej polovici sú to krypty. Tie sú prístupné aj pre verejnosť a to vždy okolo prvého novembra, kedy je pamiatka všetkých verných zosnulých. Pre TASR to uviedol bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

Oltár pre matky, dcéry a manželky


Medzi významných ľudí, ktorí sú pochovaní pod Dómom, je napríklad kardinál Peter Pázmaň, ktorý mal podľa Haľka veľkú zásluhu na tom, že sa na tomto území po veľkých turbulenciách upevnila katolícka identita. V chráme sa nachádza aj prvý vojnový oltár v Uhorsku postavený v roku 1916. „Ide o špeciálny oltár, ktorý bol na to, aby sa pri ňom manželky, matky, sestry, dcéry modlili za svojich otcov, bratov, manželov, ktorí narukovali. Ten oltár mal aj vyobrazenia z vojny, ktoré boli potom odstránené,“ uviedol Haľko.

Na snímke bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislavskí svätí


Dominantou chrámu je neogotický oltár postavený v druhej polovici 19. storočia. Sú na ňom sochy svätých, ktorí sa chápali ako stĺpy cirkvi. „Konkrétne na tomto oltári sú svätci, ktorí súvisia s Bratislavou a jej dejinami,“ priblížil biskup. Ide napríklad o svätého Juraja, svätú Alžbetu, svätého Vojtecha. „Je tam aj svätý Florián, pretože kostol niekoľkokrát vyhorel,“ vysvetlil Haľko.

Svätý Martin nemá na sebe odev rímskeho vojaka, ale je oblečený do šiat typických pre husárov. Foto: TASR/Dano Veselský
Najkrajšia jazdecká socha svojej doby


V kostole sa nachádza aj socha svätého Martina. Podľa Haľka išlo o najkrajšiu jazdeckú sochu vo svojej dobe, ktorá bola vytvorená na území Uhorska. Svätý Martin nemá na sebe odev rímskeho vojaka, ale je oblečený do šiat typických pre husárov. „Georg Rafael Donner, ktorý túto sochu vytvoril, obliekol Martina do dobovej uniformy. Ako keby dnes niekto sochu sv. Martina obliekol do rovnošaty vojaka slovenskej armády,“ vysvetlil Haľko. Zaujímavosťou je, že tvár Martina je tvárou toho, ktorý tú sochu objednal, teda arcibiskupa Imricha Esterházyho.

ODPORÚČAME TIEŽ:
V Schengene otvorili zrekonštruované Európske múzeum
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z maďarských hraníc do Levíc
Vo Francúzsku hľadajú dobrovoľníkov, ktorí budú 60 dní ležať v posteli
Drevený kostol v Hronseku pripomína prevrátenú loď

Komentáre